Yatırım Araçları Hangi Kriterlere Göre Belirleniyor?

Yatırım Araçları Hangi Kriterlere Göre Belirleniyor?

 

Sponsor Reklam

Kazanç sağlamak amacıyla birikimlerini çeşitli alanlara yönlendiren yatırımcılar, yatırım araçları arasında bir tercih yapmaktadır. En çok tercih edilen yatırım araçları; euro, dolar ve altındır. Özellikle küçük ölçekli yatırımcılar ve halk bu yatırım araçlarına rağbet göstermektedir. Bu ana yatırım araçlarının yanı sıra yeni yeni isimlerini duyuran fakat henüz güvenilirlik kazanmayan kripto paralar da mevcuttur. Daha iyi yaşam standartlarına ulaşma amacı güden yatırımlar, neredeyse her insanın ilgi alanıdır. Küçük ya da büyük fark etmeksizin her birey yatırım yapmak ister. Ancak doğru yatırım için piyasa analizinin yapılması şarttır. Bunun yanı sıra hangi yatırım araçlarının, ne amaçla tercih edildiğinin bilinmesi gerekmektedir. En çok tercih edilen yatırım araçlarından üç tanesinin başlıca tercih nedenleri;

 

Sponsor Reklam

Yatırım Araçları ve Dövizin Etkisi

Dolar; Dünya geneline bakıldığında en çok kullanılan para biriminin dolar olduğu görülmektedir. Alım satım faaliyetlerinde çok sık işlem görmektedir. Bunun yanı sıra az miktarda kazancı olan sıradan vatandaş dahi dolar alıp satarak, basit bir strateji ile kazanç elde etmeye çalışmaktadır. Dolar, dünyada meydana gelen siyasal gelişmeler, alınan kararlar doğrultusunda dalgalı bir seyir izlemektedir. Doların girdiği değişim süreci, yatırımcının kazanç elde etme ihtimalini arttırmasından dolayı sıklıkla tercih edilmektedir. Bir diğer tercih nedeni ise dünyada en çok kullanılan para birimi olmasıdır.

Euro; Amerikan dolarının yanı sıra en çok kullanılan bir diğer para birimi eurodur. Euro, Avrupa Birliği’nin para birimidir. Dünyanın en büyük rezerve sahip ikinci para birimidir. Yatırımcılar tarafından tercih edilme nedenlerinin başında, değerini koruması gelmektedir. Ne olursa olsun, euro her daim değerini korumayı başarmıştır. Bunda dünyanın önde gelen ülkelerinin Avrupa’da olması, yani euro’yu kullanması en önemli etkendir.

Yatırım Araçlarından Altının Etkisi

Altın; Ekonomide ayrı bir değeri olan altın, parasını uzun süre saklamak isteyenlerin vazgeçilmez yatırım aracıdır. Özellikle yastık altı altın kavramı, altının yatırımdaki değerini gözler önüne sermektedir. Altın asla batmayacak bir gemi olarak değerlendirilmektedir. Kısa boyutlu kayıplar yaşatsa dahi asla yatırımcısını pişman etmez.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*