Sicili Bozuk Olanlar Nasıl Alabilir

 Sicili Bozuk Olanlar Nasıl Alabilir

sicili bozuk olanlara kredi başlıklı bu yazımızda, kredi sicili bozuk olan tüketicilerin kredi çekmelerine imkân olup olmadığını ve kredi çekebilmek için neler yapabileceklerini sizler için paylaştık.

Sponsor Reklam

Günümüzde nakit ihtiyacı karşısında akla ilk gelen yol kredi çekmek olsa da, kredi sicili bozuk olanlar için bu seçenek genellikle mümkün olmayabilir. Ancak bazı durumlarda, kredi sicili bozuk olanlarda kredi çekebilmektedir. Kredi notu düşük olanlara kredi veren bankalar, gerekli şartların sağlanması halinde banka sicilinde sıkıntı görülen müşterilerine de kredi imkânı tanımaktadır.

Kredi Sicili Nedir?

Sponsor Reklam

Genellikle kredi notu ile karıştırılması nedeniyle, öncelikle kredi sicili nedir? Sorusuna cevap vererek konuya açıklık getirmek daha faydalı olacaktır. Kredi notu banka müşterisi olsun ya da olmasın kredi verilirken bireylerin kredi risk değerlendirme puanı olarak kabul edilirken, kredi sicilini ayrı bir tanımla değerlendirmek gerekmektedir.

Kredi sicili; Kişinin farklı bankalarla olan geçmiş tüm ilişkilerinin kayıt altında tutulduğu ve silinmesi pek mümkün olmayan bir veri tabanı sistemidir diyebiliriz.

Geçen süreçte kredi notunuzu risk grubundan çıkararak bir hayli yükseltmiş olsanız dahi, geçmiş dönemde bankalarla yaşadığınız sıkıntılar kredi sicili veri tabanı sisteminde kayıtlı olarak kalmaktadır. Bankalara olan geri ödeme alışkanlıklarınızı düzene bindirdikten sonraki 5 yıl içerisinde bu sicil temizlenmiş olsa bile, tüm geri ödeme alışkanlıklarınız bankalarla olan yeni ilişkilerinizde etkisiz olarak kayıt altında tutulmaya devam etmektedir. Kredi sicilinize yansıyan sıkıntıların hala devam etmesi durumunda, bankaların sunmuş olduğu kredili hizmetlerden yararlanmanız mümkün olmayacak ya da daha zor şartlar altında olacaktır.

Kredi Sicili Bozuk Olanlara Kredi Verilir mi?

Kredi sicili bozuk olan kişilerin kredi çekmesi, oldukça zordur. Öncelikle sicilin bozulmasına etki eden borçların tamamen kapatılması, üzerinden ise birkaç yıl zaman geçmesi gerekmektedir. Kişinin “Kara Liste” olarak da adlandırılan bu listeden çıkabilmesi için, geçmiş borçlarının tamamını ödemesi ve bu ödeme sonrasında ise 5 yıl zaman geçmesini beklemesi gerekmektedir.

Ancak borçlarının tamamını ödeyen kişiler, aradan 5 yıl geçmese bile kredi sicili bozuk olanlara kredi veren bankalarca gerekli şartları sağlamaları halinde kredi verebilmektedir. Bunun için ilk şart, sağlam bir ipotek gösterilmesidir. Banka şube müdürünün de inisiyatifine bağlı olarak, ipotek gösterilmesi durumunda sicili bozuk olan kimselere kredi verilebilmektedir. Bu esnada ipotek edilecek taşınmazın, kredi talebinde bulunan kişiye ait olma zorunluluğu da bulunmamaktadır. Yani kişi bir yakınının evi, arsası veya tarlası gibi farklı mallarını ipotek ettirerek de kredi çekebilir.

Bu durumda, ipotek edilecek malın sahibinin de kredi için imzasının bulunması şarttır. Yani bir nevi mal sahibi, aynı zamanda kefil olmak durumundadır. Bankalarla sorunu devam eden yani borcu bulunan kişilerin, şartlar ne olursa olsun kredi çekme imkânı bulunmamaktadır.

Kredi sicili bozulan kişilere, yukarıdaki şartları sağlaması durumunda hemen hemen tüm bankalar kredi verebilirken, kolay kredi veren bankalar üzerinden başvuru yaparak daha kolay bir şekilde kredinin çekilmesi hedeflenebilir. Aşağıdaki bankalar, bu gibi durumlarda daha kolay kredi verebilmektedir.

  • com
  • Ziraat Bankası
  • QNB Finansbank
  • ING Bank
  • Vakıfbank

Banka sicili bozuk olanlara kredi konumuzla ilgili merak ettiklerinizi, yorum kısmından bize ileterek daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

 


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*