Kredi Çekmek İçin Sigorta Şart mı ?

Kredi Çekmek İçin Sigorta Şart mı ?

Kredi faaliyetleri günümüzde bankalar kanalıyla yapılmakta. Çeşitli ihtiyaçları için bankaların sunduğu oranlarda ve şartlarda kredi sözleşmeleri imzalayarak müşterilerinin taleplerine cevap veriyorlar. Aslında karşılıklı kazan kazanın olduğu bir durum.

Sponsor Reklam

Bankalar çeşitli adlar altında kredi verirken vermiş olduğu krediyi geri almayı garanti altına almak için ya da kredi verirken müşteriden teminat olarak aldığı ev araba vs. korumak için gerek müşterinin gerekse teminat alınan menkul ya da gayrimenkulün sigortalanmasını sağlıyorlar.

 Hayat sigortası

Müşterinin kullanmış olduğu kredi karşılığında vade ve müşterinin yaş seçenekleri göz önünde bulundurularak banka tarafından yaptırılan sigorta çeşidi. Bu sigorta ile müşterinin ölümü halinde kredinin geriye kalan kısmının (anaparası) sigorta şirketin tarafından karşılanmasını kapsamaktadır. Bankacılık mevzuatı içerisinde ya da yasalarda kredi hayat sigortası yaptırmak gibi bir zorunluluk yok. Ancak bankalar sigorta zorunluluğunu ön şart olarak önünüze sürebilirler. Bu durumda sigorta yaptırmak istemeyenlerin tüketici hakem heyetin kanalıyla paralarını geri alma şanları olabilir.

Sponsor Reklam

İstatistiklere göre ihtiyaç kredisi kullananların nerdeyse hemen hemen hepsinin, konut kredisi kullananların ise birçoğunun hayat sigortasını kredi kullandıkları banka kanalıyla yaptırdıkları görülmektedir.

 Kasko ve Trafik sigortası

Bu sigorta çeşidinde ise kullanılacak olan krediye teminat olarak gösterilen aracın (sıfır ya da 2. el) garanti altına alınması durumu vardır. Trafik sigortası kredi kullansak ta kullanmasak ta aracımızın trafikte yol alabilmesi için olmazsa olmaz bir şarttır ve her halükarda zorunludur.

Taşıt kredisi ile araç satın alan müşterilerin kasko yaptırmaları gerekmektedir. Yasal olarak zorunlu olmasa da bankalar kredi teminatını ve krediyi garanti altına almak için kasko yaptırmayı zorunlu koşmaktadır.

 Kredi Çekmek İçin Sigorta Dask ve Konut Sigortası

DASK ev alımlarında kullanılan ya da mevcut evinizi teminat göstererek kullanılan krediler için yapılması zorunlu olan bir sigortadır. Ülkemiz deprem kuşağında olan ve sık sık deprem yaşamış bir ülkedir. Bu nedenle sadece kredi teminatını oluşturan gayrimenkullerimiz için değil tüm gayrimenkullerimizin DASK kapsamında sigortalanması gerekmektedir.

Konut sigortası zorunlu olmayan ama bankalarca zorunlu koşulan, yine kredi teminatını oluşturan gayrimenkulümüzün yangın sel terör vb. durumlarda zararımızın karşılanmasını sağlayan bir sigorta türüdür.

Görüldüğü üzere bankalar verilen krediler için karşılaşılacak ölüm deprem sel kaza gibi ani durumlarda kendilerini ve dolaylı olarak bizleri ve yakınlarımızı da garanti altına almaktadır.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*