Kitap ve E-Kitap İçin KDV Uygulaması

Kitap ve E-Kitaplar İçin %8, Sesli Kitap İçin %18 Oranında KDV Uygulaması

 

Sponsor Reklam

Kitaplar kadar e-kitap ve sesli kitaplar oldukça önemli bir yere sahiptir. Özellikle görme engelli kişiler için sesli kitap uygulaması oldukça önemli bir yere sahiptir. Ülkemizde sesli kitap uygulaması yeni yeni yaygınlaşmaya başlamakla birlikte batıda sesli kitap uygulamasına ilişkin önemli süreçler geçirilmiştir.

Ülkemizde kitap, e-kitap ve sesli kitap uygulamaları için ödenen KDV miktarı oldukça dikkat çekiyor. Kitap ve e-kitap için %8, sesli kitap için ise %18 oranında KDV ödenmektedir.  Ayrıca gazete, dergi ve e-dergi KDV oranıülkemizde %1 olarak belirlenmiştir.

Sponsor Reklam

Sesli kitaplar şu an CD ve DVD gibi değerlendirilmekte ve bu sebeple %18 oranında KDV alınmaktadır.  Sesli kitaplarda internet üzerinden dinleme yapanlar yine %18 oranında KDV ile karşı karşıya kalıyor.

Kitap, E-Kitap Sesli Kitabın Önemi

Kültür açısından oldukça önemli bir yere sahip olan kitap, e-kitap ve sesli kitaplar okuyucularla buluşan en değerli varlıklardır. Ancak ülkemizde alınan KDV nedeniyle kitap okuma ve kitap dinleme hizmetini satın alabilmek oldukça zor bir hale getirmiştir.

Engelliler için pek çok vergi avantajı sunulmaktadır. Vergi avantajlarının kültür alanında da uygulanması ve kitaplardaki vergi oranlarının biran önce düşmesi beklenmektedir.

Kitap, E-Kitaplar ve Sesli Kitaplarda KDV Oranı %1 Olmalıdır

 

Kültür ve gelişim açısından çok önemli bir yere sahip olan kitaplardan alınan katma değer vergisinin  düşürülmesi gerekmektedir.

Özellikle engelliler için önemli bir yere sahip olan e-kitap ve sesli kitap uygulamaları KDV oranının %1’e düşürülerek her engelli vatandaşa özgürce kitap dinleme imkanı sunulması gerekmektedir.

Kitaplarda düşürülen KDV oranı sayesinde herkes istediği kitaplara erişim sağlayabilecek ve devletin sağladığı vergi avantajından yararlanma fırsatı bulacaktır.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*