Go to ...
RSS Feed

Ocak 16, 2019

Havale Nedir ve Nasıl Gerçekleştirilir ?


Havale Nedir?

Havale bankalar arasında gerçekleşen para transferlerine verilen isimdir.  Havale işleminin başarıyla gerçekleşebilmesi için hesap sahibinin izni olmalıdır. Hesap sahibi izin vermeden havale işlemlerinin yürütülmesi mümkün değildir.

Sponsor Reklam

Havale hem bireysel hem de ticari müşteriler tarafından sık sık kullanılan bir işlemdir. Havale hem az masraflı olması hem de hızlı olması nedeniyle banka müşterileri tarafından çok tercih edilmektedir.

Havale işlemi çok kolay bir şekilde gerçekleştirilen para transferi işlemidir. Her bankanın havale kriterleri farklı olsa da genel olarak para transferi yapmak istediğiniz kişinin hesap numarası, adı ve soyadını girerek işlemi tamamlayabilirsiniz.

Sponsor Reklam

Havale Ücreti Ne Kadardır?

Havale ücreti çalışılan bankaya, yapılan işlem miktarına ve hesap türüne göre farklılıklar gösterebilmektedir. Bazı bankalar maaş hesabı olan müşterilerine ücretsiz havale yapma imkanı sunmaktadır. Bazı bankalar ise mobil uygulamalarını kullanan müşterilerine ücretsiz havale yapma imkanı sunmaktadır.

Para transferi gerçekleştireceğiniz kişinin hesabı sizinle aynı şubede ise pek çok banka herhangi bir havale ücreti talep etmemektedir. Mesai saatleri dışında da havale işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. Havale işlemleri esnasında hesap bilgilerini yanlış girdiyseniz veya hesabınızda yeterli bakiye bulunmuyorsa havale işlemi anlık olarak gerçekleşecektir.

Havale Nedir ve Nasıl Gerçekleştirilir?

Havale işlemi aynı bankada bulunan farklı hesaplar arasında para transferi yapma imkan sunan işlemler bütünüdür. Havale işlemi internet bankacılığı üzerinden günün her saati rahatlıkla gerçekleştirilebilmektedir. Havale işlemi gerçekleştirildikten sonra alıcının hesabına anında para geçmektedir. Havale işlemi tatil ve bayram günlerinde de rahatlıkla gerçekleştirilebilmektedir.

Havale işlemlerini sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmek için alıcının adı soyadı, banka adı, şube adı ve IBAN bilgilerini eksiksiz bir şekilde girmeniz gerekmektedir. IBAN numarasını bilmiyorsanız hesap numarası üzerinden de havale işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Havale ücretleri bankadan bankaya farklılık göstermekle birlikte genel olarak diğer para gönderme yöntemlerine göre daha ekonomiktir.  Günün her saati para transferi yapmaya olanak sunan havale işlemleri son derece kısa ve kolaydır.

Telefon bankacılığı veya internet bankacılığı üzerinden de havale işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. Banka müşterileri şubelere gitmeye gerek kalmadan havale işlemlerini kolay bir şekilde gerçekleştirebilmektedir.

Tags: ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir