Finans ve Bankacılık Nedir ?

 

Son yıllarda oldukça popüler olan finans ve bankacılık ülkemizde önemli meslek grupları arasında yer almaktadır. Özellikle de çalışma alanları düşünülecek olduğunda tercih edilmesi önerilen bir çalışma alanıdır.

Sponsor Reklam

 

 Finans ve bankacılık sektöründe çalışma alanları

 

Sponsor Reklam

En uygun olabilecek şartlarda maddi olarak kaynak bulma, yurt dışı ve aynı zamanda içi tasarruf kaynaklarını en uygun ve verimli şekillerde değerlendirmek adına uygun projelere yönelme gibi faaliyetler göstermektedirler. Bu alanda öğrenim alan bireyler özel sektörlerde, kamu sektörlerinde, finans kurumlarında ve bankalarda hatta borsa aracı kurumlarda olmak üzere birçok farklı alanlarda çalışabilmektedirler. Bu çalışma sonucunda bahsedilen bu meslek gruplarının sağlamış oldukları kazanç miktarı çalışmış oldukları kuruma ve çalışan kişilerin özelliğine bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

 

 Bu meslek dallarının gerektirmiş olduğu özellikler

 

Her meslek farklı özelliklere sahip olmayı gerektirmektedir. Kişiler kendi özelliklerine uygun olan meslek dallarını seçecek olurlar ise daha sağlıklı ve daha mutlu bir yaşam süreceklerdir. Bu anlamda bankacılık ve finansın gerektirmiş olduğu özellikler şu şekilde sıralanabilir;

 

Diğer insanlar ile iyi ve düzgün ilişkiler kurabilmek,

Yeni fikirlere açık olmak,

Ekonomi alanına ve matematik bilimine ilgili olmak,

İleri görüşlü olarak doğabilecek risk ve sorunlara tahminler getirebilmek,

Titiz, sabırlı ve dikkatli olma gibi kişilik özelliklerine sahip olmak bu meslek grubunun gerektirmiş olduğu özelliklerden en önemlidir denilebilir.

 

Bu meslek grubuna günümüzde bakıldığında oldukça saygın ve gerekli bir meslek olarak kabul edilmektedir. Ancak meslekler ve çalışma alanları geçmişten günümüzde ihtiyaç duyulma oranına göre değişmekte ve konumları da bu anlamda yenilenmektedir. Bu anlamda bu meslek gruplarının önümüzdeki on yıllık süre içerisinde gelişiminin nasıl olacağı incelenecek olunursa, bu alanda çalışan kişi sayısına daha fazla ihtiyaç duyulacaktır. Farklı firmalar ve bankalar başta olmak üzere ülkemizdeki birçok çalışma alanı ellerinde bulundurmakta oldukları fonlarını yönlendirebilmek adına, en iyi şekillerde değerlendirebilmek ve ekonomik anlamda dengeleri kurabilmek adına bankacı ve finansmanlara ihtiyaç duyacaklardır. Yani denilebilir ki sadece günümüzde önemli bir konuma sahip olan bir meslek grubu olmayacak, aynı şekilde ileride de aranan ve ihtiyaç duyulan bir meslek grubu olmaya devam edecektir.

 


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*