Evlilik Kredisi Veren Bankalar ve Şartları

Evlilik Kredisi Veren Bankalar ve Şartları

Günümüz de yaşam koşulları ve zaman darlığı gibi nedenlerden dolayı evlenmek isteyenler kişiler maddi ve manevi olarak zorlanmaktadırlar. Evlilik sonuç itibari ile masraflı bir iştir. O anda göze batmayan harcamalar dahi hesaplama yaptığınızda büyük miktarlar olabilir. Bu nedenle de evlenmek isteyen çiftlerin masraflarını karşılamak için verilen ihtiyaç kredilerine ihtiyaç kredisidir. Bankaların birçoğunda evlilik kredisi mevcut olup, yeni evlenecek olan çiftlerin nakit ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik çeşitli kampanyalarla bankalar tarafından sunulmaktadır.

Sponsor Reklam

 

Yürürlükteki ilgili mevzuatlar gereği ihtiyaç kredisinin bir türü olarak evlilik kredisi de kullandırılmaktadır. Bu nedenle bankalar tarafından herhangi bir faiz indirimi söz konusu olmamaktadır. Fakat evlilik kredilerinde uzun vadeli, aylık düşük tutarlı ödeme seçenekleri, taksit erteleme imkanlarından dolayı tercih edilen bir kredi türüdür. Evlilik kredilerinde taksit erteleme şeklinde olanaklarda bulunmaktadır. Bankaların bazıları 3 ay taksit erteleme gibi seçenekler sunmaktadır.

Sponsor Reklam

 

Evlilik Kredisinin Detayları

İhtiyaç kredilerinden olduğu gibi evlilik kredilerinde de vade 36 aydır.  Evlilik kredisi çekebilecek kredi tutarı kişinin gelirine bankanın belirlediği kampanya şartlarına bağlı olarak değişmektedir. Konut kredisi hariç tüm ihtiyaç kredilerinde olduğu gibi KKDF ve BSMV gibi vergilere tabidir. Evlenecek olan kişilerin ayrı olarak bir gelirleri olması durumunda bankalardan ayrı ayrı veya birlikte olacak şekilde evlilik kredisi çekebilirler. Bu krediyi kullanırken bankanın istediğine bağlı olarak ek teminatlar istenebilir. Kefil ve diğer ek teminatlar şeklinde olabilir.

 

Evlilik Kredisi İçin Gereken Belgeler

  • Nüfus Cüzdanı ya da sürücü belgesinin aslı ve de fotokopisi
  • Gelir durumunuzu gösterir nitelikte belge (Ücretli çalışıyor iseniz; maaşınızın üzerinde herhangi bir kısıtlama olmadığına dair kurum yazısı gerekmektedir. Emekli iseniz maaş aldığınız bankalardan onaylı maaş hesabınıza ait ekstre)
  • İkametgah belgesi veya da borçlanacak olan kişi adına kayıtlı en son tarihli elektik, telefon, gaz, su vb. faturalardan birinin fotokopisi
  • Serbest meslek sahipleri ve de işletme sahipleri için son yıla ait vergi levhası ve onaylı bilanço, mizan, gelir tabloları, imza sirküleri, kuruluş ve son ortaklık payını gösteren Ticaret sicil gazetesi

Evlilik kredisi veren bankalar ihtiyaçlarınızı karşılamaya yönelik olarak kullandırım yapmaktadır. Bankaları sıralamamız gerekirse; Akbank, Yapı kredi, Garanti Bankası, ICBC, Vakıfbank, Türkiye Finans Bankası, Denizbank ve ING Bankası gibi bankalara müracaat edebilirsiniz.

 

Evlilik kredilerinde bankaların faiz oranlarını ve de masraflarınızın ne kadar tutacağına dair hesaplamaları mutlaka önceden öğrenmenizde fayda bulunmaktadır. Kredi alırken genelde bankalardan istenen düşük faiz oranlarına sahip olmaları ve aynı zamanda da sizin istediğiniz miktarı onaylayacak bankayı bulabilmenizdir. Genelde bankalarda evlilik kredisi faiz oranlar %1,05 ile %1,79 arasında değişen faiz oranları şeklinde olup her ne kadar 36 ay vade şeklinde tabir edilse de genelde 18 ay şeklinde bir ayarlama yapılmaktadır.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*