Borsa Nasıl Satın Alınır ?

Borsa Nasıl Satın Alınır

Borsa Nasıl Satın Alınır ve Nasıl Oynanır ?

Borsada işlem yapmak öncelikle hisse senedi almakla mümkündür. Hisse senedi alınarak hissesi alınan şirkete, alınan pay değeri kadar ortak olunur. Ancak borsa hisse senedi almak fiziki olarak yapılan bir işlem değildir. Şirketler hisse senetlerini satışa çıkaracağı zaman halka arz adı verilen bir işlem gerçekleştirirler. Bu işlem sonrası şirketin hisse senetleri Borsa İstanbul, New York borsası gibi şirketin bağlı bulunduğu ülkenin borsalarında satışa çıkar.

Sponsor Reklam

 Hisse Senedi Alım Satımı Sırasında Yapılması Gerekenler

Borsada hisse senedi alım ve ya satımını yapılmadan önce piyasaların, ekonominin ve güncel olayların takip edilmesi ve öğrenilmesi sağlıklı bir alım satım için önemlidir. Risk seviyesi düşük olsa da piyasa dinamiklerinin değişmesi durumunda takip edilmeden yapılan her işlem yatırımcıyı zarara sürükler. Yatırımcının karar vereceği uygun bir zamanda alım satım emrinin verilmesi önemlidir.

 Hisse Senetlerinin Alım ve Satım Aşamaları

Borsada işlem yapılması için gereken ilk adım hisse senedi almaya karar vermektir. Hisse senedi almak için aracı olan bir kuruma ya da bankada bir yatırım hesabı açıldığında buradakilere yetki verilir. Senetler alınırken yatırımcının tercihine bağlı olarak iki seçenek vardır. Birincisi Limitli Fiyat ikincisi ise Serbest Fiyattır.

Sponsor Reklam

Limitli fiyat üzerinden hisse senedi alınırken hisse fiyatı yatırımcı tarafından belirlenir. Bu seçenekte senetler yatırımcının belirlediği fiyat üzerinden alınır ve satılır.

Serbest fiyat seçeneğinde ise işlem yapılacağında hisse senedinin alım satım fiyatının belirlenmesinde aracı kurum yetkilidir. Yatırımcının verdiği yetkiyle aracı kurum alım satım işleminde söz sahibidir. Bu yatırım seçeneğinde senetlerin alım satım işlemleri İstanbul Menkul Kıymetler Borsasına göre şekillenir.

Alım Satım İşlemlerinin Emrinin Verilmesi

Borsada hisse senetlerinin alım satım emrinin sözlü ya da yazılı şekilde verilmesi mümkündür. Aracı kuruluşa yazılı olarak emir verileceği takdirde aracı kurum tarafından yatırımcıya müşteri emri formu düzenlenir. Düzenlenen bu formun bir nüshasının yatırımcıda kalması sağlanır. Yazılı ve sözlü alım satım emirleri dışında telefon, faks, banka ATM’leri, internet ortamı kullanılarak alım satım emirleri verilir. Bu emrin geçerlilik süresi de yatırımcının belirlediği süre dahilindedir.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*