Banka Kredi Başvurusu Reddedilince Ne Yapmalıyım?

Banka Kredi Başvurusu Reddedilince Ne Yapmalıyım?

Krediye ihtiyaç duyduğunuzda bankalara yaptığınız kredi başvurusu reddedilirse ne yapmalısınız? Bu makalemizde sizlere bu konu hakkında birkaç bilgi vermeye çalışacağız.

Sponsor Reklam

Bankalardan talep ettiğiniz kredi talebi olumsuz sonuçlandıysa, ilk yapmanız gereken kredi talebinin neden olumsuz sonuçlandığını anlamak olacaktır. Bu sorunun cevabını bulduğunuz zaman kredi başvurunuzun reddedilmesi sonucunda neler yapacağınızı da öğrenmiş olacaksınız.

Kredi talebinizin reddedilmesi çoğunlukla yapmış olduğunuz basit hatalar ve gözden kaçan ayrıntılardan dolayı kaynaklanmaktadır. Çünkü sizler her ne kadar kredi çekip daha fazla para kazanmak için bu parayı çekmek istiyorsanız, bankalarda sizlere bu krediyi sunduktan sonra gelecek kâr oranını da düşünerekten sizlere krediyi vermek isteyecektir.

Sponsor Reklam

Bankalardan Kredi Alamıyorsanız, Ne Yapmalısınız?

Bu konuya geçmek için kredi red nedenleri nelerdir onlara göz atalım.

 

Eğer başvurduğunuz kredi onaylanmadıysa, aklına gelecek ilk şey kredi notunuzun düşük olmasıdır. Kredi notu bilindiği gibi 0 ile 1900 arasında bir rakamı işaret etmektedir. 0’ yakın kredi notu bulunanların kredi başvuruları kabul olmadığı gibi 1900’e yakın kredi notu bulunanların da kredileri çabucak onay almaktadır. Ülkemizde kredi notu ortalaması ise 1300’dür. 1300’ün altına düşmemeye dikkat etmeli, hatta yapacağınız bankacılık işlemlerinde borçları, faturaları gününde ödeyerek bu kredi notunu yükseltmelisiniz.

 

Kredi ret nedenleri arasında sayabileceğimiz bir diğer önemli noktada bilgi eksikliğidir. Bankadan kredi talep ederken istenilen gelir belgesi, çalışma durumu ve ikametgah gibi belgelerde yapılan yanlışlıklar kredinizin reddedilmesine neden olur. Bu bilgilerin her hangi birinde oluşan ufak bir ayrıntı kredi başvurum neden reddedildi sorunun bir nedeni olacaktır. Bu tarz bilgi eksiklerinde bankalar genellikle kredi talep eden müşterilere ulaşarak bilgi vermektedirler. Ancak sizlerde kredi başvurunuzun reddedilmesi halinde bankanızla iletişime geçerek, ret sebebinin nedenini öğrenebilir ve bu doğrultuda kredi başvurusu yaparken daha dikkatli davranabilirsiniz.

 

Kredinizin onaylanmıyor olmasının bir diğer somut sebebi ise, gelirinizin sunduğu geri ödeme imkânından fazla bir kredi talebi yapmış olmanızdır. Örneğin; 1500 TL geliriniz var ise ve siz 100.000 TL kredi talep ettiyseniz. Bu kredi talebinizin onaylanması imkânsızdır. Ancak yine de bu krediyi çekmek isterseniz, adınıza kayıtlı herhangi bir taşınmazı ipotek olarak göstermeniz daha doğru olacaktır.

 

Onaylanmayan Kredi Başvuruları Ne Zaman Silinir?

 

Kredi başvurularınız ortak bir havuzda biriktiği için diğer bankalarda bu kredi başvurusunu görürler. Bu durumda onaylanmayan kredi başvurunuz var ise, diğer bankalar sizlere kredi vermekte çekingen davranacaklardır. Bu yüzden yapacağınız kredi başvuruları kesinlikle fanteziden uzak, detaylı araştırmalar sonucunda yapılmalıdır. Ödeyebileceğiniz miktarda kredi talebi her zaman için daha çabuk onay alabilmektedir.

 

Onaylanmayan kredi başvuruları ne zaman silinir diye araştırma yaptığımızda yaklaşık 6 aylık periyotlarla onaylanmayan kredi başvurularınız havuzdan siliniz. Bu da sizlere tekrardan kabul edilme olasılığı yüksek kredi başvurusu yapmanıza olanak sağlamaktadır. Ancak 6 aylık süreç bankacılıkta uzun bir süreç olduğundan kesinlikle araştırmadan kredi başvurusu yapılmamalıdır.

 


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*