E Vergi Levhası Nedir

E Vergi Levhası

Vergi mükellefi olan herkes maliye bakanlığının kendilerine verdikleri vergi levhasını asmak zorundadır. İş yerlerinde bulunan vergi levhaları o işletmenin maliye bakanlığının denetimin de olduğunu ve uygun koşullarda çalışma standartlarının oluşturduğunu gösteriri. Bu nedenle hem vergi geliri açısından hem de bakanlığın izni alınarak iş yeri çalıştırmak açısından vergi levhasının bulundurlması ve herkesin bu levhayı görebilecek bir yere asması zorunludur. Vergi levhaları bizlere çeşitli açıdan güven verirken diğer yandan mali sorumluluklarında bir gereği olarak her iş yerinde aılması zorunlu bulunan bir yükümlülüktür. Vergi levhasının asılması ve kullanılması bu sebeple zorunlı tutulmuştur.

Sponsor Reklam

E Vergi Levhası Nedir ?

İş yerlerine gittiğimiz zaman vergi levhalarını görürüz. Bunlar bizlere mali açıdan bakanlığın denetiminde olduğunu ve vergi sorumlulukları gibi yasal sorumlulukların eksiksiz bir şekilde yürütüldüğünü gösterir. Ancak günümüzde iş yerlerinin bir çoğu artık sanal olarak hizmet verir. Bu durumda vergi levhasının nerede olduğu, maliye bakanlığının izni alınarak çalışıp çalışmadığı gibi sorular aklımıza gelir. Bu sebeple 2011 yılından itibaren maliye bakanlığı yaptığı çalışmalar sonucunda vergi levhasının artık internet üzerinden iş yapan iş yerlerine de asılması gerektiğini söyledi. Yapılan düzenlemelerle internet üzerinden artık kişilerin vergi levhalarına ulaşabilirsiniz. Bunun için kişinin TC kimlik numarası hangi ilde çalıştığı ve hangi vergi dairesine karşı sorumlu olduğunu bilmeniz gerekir. Gerekli bu bilgileri girdikten sonra vergi levhalarını görebilirsiniz.

Vergi Levhasını Sorgulama

Vergi levhasını sorgulamak için gelir idaresi başkanlığının sitesine girmeniz yeterli buradan vergi levhaları bölümüne girmeniz gerekiyor. Ardından iş yerinin hangi ilde olduğunu, hangi vergi dairesine bağlı olduğunu ve son olarak da kişinin yani vergi mükellefinin yani vergi levhası bulundurma zorunluluğu olan kişinin T.C. kimlik numarasını yazmanız yeterli. Yaptığınız bu araştırma karşılığında hizmet kolunu, hangi tarihlerde iş yaptığı, daha önceki vergi levhalarını görebilirsiniz. Bu sebeple bu uygulama oldukça şeffaf bir uygulama olup kişilere daha duyarlı bir şekilde mali sorumluluk yükler. Örneğin yerin herhangi bir sebepten kapansa bile o iş yerinin vergi levhasını görebilirsiniz.

Sponsor Reklam


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*