Kredi Kartından Nakit Avans Çekmek Doğru Mu?

Kredi Kartından Nakit Avans Çekmek Doğru Mu?

 

Sponsor Reklam

Hayatımızın bazı dönemlerinde özellikle nakit ihtiyacı duyduğumuz çok olmuştur. Bu durumda hemen nakit arayışına gireriz. Ancak ne borç para bulabiliyoruz, ne de bankalardan kredi çekebiliyoruz. İşte tam da bu sırada aklımız başka bir nakit ihtiyacını karşılayacak yöntem geliyor. Evet, kredi kartından nakit avans çekmek. Peki, özellikle zor zamanlarda sarıldığımız kredi kartından nakit avans çekmek ne kadar mantıklı bir hareket? Sizlere bu konuda nakit avans çekmeden önce ve çektikten sonra neler olacağını anlatacağız. Ama önce kredi kartından nakit çekme yöntemleri nelerdir, onlara bir göz atalım.

 

Sponsor Reklam

Kredi Kartından Nakit Avans Çekmek Yöntemleri

 

Kredi kartınızdan iki farklı şekilde nakit avans çekebilirsiniz. Bunlardan ilki nakit avans olarak tek çekim yapıp tek çekim ödeme, diğeri ise tek çekim yapıp taksitle ödeme yapabileceğiniz taksitli nakit avans yöntemidir. Ancak çekmek istediğiniz limiti nakit avansınız karşılıyorsa ve ödeme ekstre gününde hepsini ödeyebilecekseniz, direkt nakit avans en mantıklı seçim olacaktır. Eğer ödeme de sıkıntı yaşayacaksanız ve birkaç ayda ancak ödeyebilecekseniz bu defa taksitli nakit avans daha mantıklı olacaktır.

 

Bu durum göz ardı edilmeyecek kadar ince ve üstünde durulması gereken bir durumdur. Şöyle düşünebilirsiniz; acil 1000 TL nakit ihtiyacınız var, bu nakdi sağdan soldan araştırınız ancak bunu karşılayacak bir eş, dost bulamadınız. Kredi kartınız da size nakit avans olarak 1000 TL’yi hem direkt hem de taksitli avans şeklinde veriyorsa acele etmeden birkaç dakika düşünün. Eğer bu parayı birkaç ay içinde ödeyebilecekseniz, kesinlikle taksitli nakit avans en makul olanıdır. Ancak 5-6 gün içinde ödeyebileceğinizden eminseniz direkt olarak çekim yapmalısınız. Çünkü ödeyebileceğiniz bir miktar olduğu halde taksitlendirmeniz, sizlere faiz olarak geri dönecektir.

 

Kredi kartından para çekilir mi sorusuna iki yöntemle çekildiğinin cevabını verdik. Ancak her zaman için durup sakin kafa ile birkaç dakika düşünmekte yarar vardır. Çünkü acil paraya sıkıştığınız ilk andan itibaren bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak kredi çekip çekemeyeceğiniz hakkında bilgi almalısınız. Ayrıca öyle bir ihtimalinizin olması durumunda kredi çekerseniz geri ödemesinin miktarını ve taksitli nakit avans çekerseniz bunun geri ödemesinin miktarını karşılaştırabilirsiniz. Bu işlem sizlerin birkaç dakikanızı almış olsa da sonuç olarak alacağınız cevap ile beklide 100-200 TL gibi bir para cebinizde kalacaktır. Ancak yine de çok sıkıştığınız anlarda bu durumu aklınızdan çıkarmayarak, kredi kartı nakit avans seçeneklerini göz önünde bulundurarak kredi kartınızdan nakit çekmeniz mümkündür.

 

 

 

 


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*