Kosgeb Hibe Geri Ödemesiz Kredi Nasıl Alınır?

Kosgeb Hibe Geri Ödemesiz Kredi Nasıl Alınır?

 

Sponsor Reklam

Özellikle son dönemlerde devletin ekonomiyi yükseltme çabalarında esnafların payı oldukça büyüktür. Devlet, bu payı daha da arttırmak adına birçok kredi imkânı sunmaktadır. Geri ödemesiz krediler de devletin sunmuş olduğu fırsatlardan biridir.

 

Sponsor Reklam

Geri ödemesiz kredi almak için belirli kurallar ve kanunlar vardır. Kanunların ve kuralların sık sık değiştiğini de belirterek, şu dönemde hibe kredisi nasıl alınır konusunu sizlere paylaşacağız.

 

Hibe kredileri özellikle genç girişimcilere sağlanan bir fırsattır. Bu fırsatı devlet bizlere işkur ve kosgeb aracılığı ile vermektedir. Şu anda İşkur hazinesinde oldukça fazla miktarda sermaye birikmiş durumda ve işsizlikle her geçen gün artış göstermekte. Hal böyle olunca İşkur ve Kosgeb birlikte bir projeyle hem işsizliği düşürmeye hem de ekonomiyi canlandırmak amacıyla ortaklık oluşturmuşlardır. Bu proje ile birlikte işsizler hem iş kurup iş sahibi olabilecek, hem de faaliyet gösterdiği alanda birçok işsizse iş imkânı tanıyacaktır. Oldukça temelli bir projeye oturtulmuş bu uygulama ile issizliğin giderek azalması da hedeflenmektedir.

 

Kosgeb Hibe Geri Ödemesiz Kredi İçin Bilinmesi Gerekenler

 

Geri ödemesiz kredi hayallerimizi süslese de bu krediyi ulaşmak ciddi bir uğraş gerektirmektedir. İlk olarak yapmanız gereken “Girişimcilik Sertifikası” almak olacaktır. Girişimcilik sertifikası nereden alınır diye merak ediyorsanız, hemen İşkur tarafından alabileceğinizi hatırlatalım. Kosgeb ve İşkur ortaklığı ile verilen bu sertifikayı veren aslından Kosgeb’tir. Ancak kurs bağlamında seçmeler ise İşkur tarafından sağlandığı için ilk olarak İşkur mülakatlarına, mülakatları geçerseniz de Kosgeb girişimcilik kursuna katılmanız gerekir. Son dönemlerde her ay açılan bu kursalar yaklaşık 1-2 hafta sürmektedir. Sigortalı, emekli veya çalışan değilseniz kurslara katıldığınız her gün için 20 TL kazanım hakkınız bulunmaktadır. Girişimcilik Kursları için öncelikle İşkur’da düzenlenen mülakatları geçmeniz gerektiğini de aklınızdan çıkarmayın. Şu an da her ay açılan girişimcilik kurslarını İşkur üzerinden takip edebilirsiniz.

 

Kosgeb Hibe Geri Ödemesiz Kredi Şartları

 

İşkur’a açacağınız yer ile ilgili sözlü bir proje sunduktan sonra mülakatları geçerseniz, kurslara katılım sağlayabilirsiniz. Kursları da başarı ile geçtikten sonra Kosgeb hibe geri ödemesiz kredi şartları sizleri beklemektedir.

 

Öncelikle hibe kredi şartları için bir projenizin olması gerekmektedir. Sunmuş olduğunuz bu proje Kosgeb yetkililerinden oluşan komisyon tarafında da onaylanırsa, giderleriniz incelenerek sizlere geri ödemeyi yapacaklardır. Ancak unutmayın ki, öncelikle sizlerin açacağınız yer için masraf etmeniz gerekiyor. Harcama yaptığınız zaman da her harcamanızı faturalandırmanız ilk şarttır. Sonrasında ise faturalarınızı Kosgeb’e teslim ediyorsunuz. Herhangi bir eksik ve sıkıntı yok ise bir süre sonra belirttiğiniz hesaba yatırılıyor.

 

Kosgeb tarafından verilen 50 bin geri ödemesiz kredi sizlere harcamalarınız sonrasında verilmektedir. Bu harcamalarınız ise başta işletme kuruluş giderleri olmak üzere, makine-teçhizat desteği, kira ve personel desteğidir. Ayrıca bu hibeden yararlandıktan sonra 100.000 TL Faizsiz kredi desteğinden de yararlanmanıza olanak sağlanılıyor.

 

Geri ödemesiz kredi almanın en kolay yolu; kesinlikle her şeyi kurallarına uygun olarak yapmanızdır. Yaptığınız tüm harcamaları faturalandırarak Kosgeb’e sunduğunuz takdirde 50.000 TL geri ödemesiz krediyi rahatlıkla alabilirsiniz. Ancak bunun öncesinde de hazırlamış olduğunuz projenin Kosgeb komisyonundan geçmesi gerekir.

 


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*