İhtiyaç Kredisi Şartları

İhtiyaç Kredisi Şartları

İhtiyaç kredisi kredi türleri arasında en çok kullanılan kredi çeşitlerinden biridir. Kredi türleri ticari ve bireysel krediler olarak ikiye ayrılmaktadır. İhtiyaç kredisi bünyesinde eğitim kredisi, tatil kredisi gibi çok kullanılan krediler bulunmaktadır.

Sponsor Reklam

İhtiyaç Kredisi Şartları Nelerdir?

Bankalar ihtiyaç kredisi için müşterilerinden bazı bilgi ve belgeler talep etmektedir. İhtiyaç kredisi başvurusu yapan müşteriler maaş bordrosu, kimlik fotokopisi veya ehliyet fotokopisi, ikametgah belgesi ve son üç aya ait telefon, elektrik, su veya doğalgaz faturası istenmektedir. Bankaların ihtiyaç kredisi çekmek için başka şartları da bulunmaktadır.

  • İhtiyaç kredisi başvurusu yapmak isteyen kişilerin 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Ancak bazı bankalar kredi çekmek için bu yaş sınırını 20 olarak da belirleyebilmektedir.
  • İhtiyaç kredisi çekmek isteyen şirketlerden vergi levhası, şahıslardan ise SGK kaydı istenmektedir. Kredi çekmek isteyen şirketlerin kar payının olması önemlidir. Şahısların ise son 3 aylık dönemde SGK kaydının bulunması zorunludur.
  • İhtiyaç kredisi çekebilmek için kredi notunuz çok önemli bir yere sahiptir. Kredi ve kredi kartı ödemeleriniz kredi notunuzu belirlemektedir. Kredi ve kredi kartı borçlarını düzenli ödeyen kişilerin kredi notu yüksek çıkmakta ve ihtiyaç kredisi çıkma ihtimali artmaktadır.
  • İhtiyaç kredisi çekerken bazı bankalar kefil talebinde bulunabilmektedir.
  • İhtiyaç kredisi vadeleri maksimum 36 aya kadar sınırlandırılmıştır. Ancak ipotekli kredi çekenler için vade 120 aya kadar uzamaktadır.

 

Sponsor Reklam

İhtiyaç Kredisi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Bankalar ihtiyaç kredisi çekecek olan müşterilerinden bazı evraklar talep etmektedir. İhtiyaç kredisi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir:

  • Nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaport
  • İkametgah
  • Kredi çekmek isteyen kişi adına son üç aylık doğalgaz, telefon, elektrik veya su faturası
  • Gelir belgesi

Sigortalı çalışan kişiler ile memurlardan gelir belgesi olarak maaş bordrosu veya maaş yazısı istenmektedir. Emeklilerin kredi başvurusu yapması halinde emekli hesap cüzdanını getirmesi gerekmektedir. Kedi başvurusunda bulunacak olan kişilerin serbest meslek erbabı veya şirket ortağı olması halinde gelir tablosu, ticaret sicil gazetesi, güncel vergi levhası veya oda kayıt belgesinden herhangi birini müracaat aşamasında getirmesi zorunludur.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*