Kara Listede Olanlara Kredi Veren Bankalar

Kara Listede Olanlara Kredi Veren Bankalar

Kredi kullandıktan sonra veya kredi kartı kullanımından sonra borç ödemesini gerçekleştirmeyenlerin kredi notları borçluluk oranları ve gecikme sürelerine göre kredi notlarında düşüş yaşarlar. Kredi notunun düşmesi, yeni kredi kullandırımına engel teşkil etmektedir.

Kredi notunun düşmesinin bir diğer etkeni de kredilerin 90 günlük süreç boyunca ödenmemesi ve kişi borcu hakkında banka avukatları tarafından borçluya haciz ve icra dosyasının açılmasıdır.

Sponsor Reklam

İcra dairelerine yapılan bildirim sonucunda borçlu adına açılmış olan haciz ve icra dosyası, borç ödenene kadar açık kalmakta, bu bilgi bankalar tarafından görülebilmektedir. Yasal takipte olanlara yadani kara listede olanlara kredi veren bankalar olmakla birlikte, icra dosyası kapanana kadar kredi vermeyen bankalar da bulunmaktadır.

İcra Dosyası Kapatılmadan Yeni Kredi Çekilir Mi?

Bilinen banka prosedürleri arasında yer alan icra dosyası açık olan müşterilere tekrar kredi kullandırılmadığıdır. Banka, kendisine borçlu olan müşterisine yeni bir kredi kullandırmamak için sistemlerini hazırlamışlardır ve sisteme giriş yapılınca, açık icra dosyası nedeniyle, kişi otomatik ret alarak kredi kullanamamaktadır.

Sponsor Reklam

Bazı durumlarda icra dosyası açık olsa bile, borçlu, borcunu icra müdürlüğüne, avukat aracılığı ile belirlenen yapılandırmayla düzenli taksitlerle ödeme gücüne kavuşmuş olabilir. Kredi notuna bakmayan bankalar, taksitlendirilmiş icra borcunun düzenli ödendiğinin belgelenmesi durumunda borçlunun yeni kredi başvurusunu olumlu olarak cevaplayabilmektedir.

İcra dosyası kapansa dahi, bankaların online sistemleri geçmiş zamanda ödeme sıkıntısı çekmiş olan kişileri tespit edebilmektedir. Bankaların bu durumda kredi vermesi genel müdürlük inisiyatifine bırakılmış olup, kredi verme ya da vermeme zorunlulukları yoktur.

Kredi Notu Düşük Olan Maaş Müşterileri Daha Kolay Kredi Alabilirler

Geçmiş zamanda adına kredi veya kredi kartı gecikmesinden dolayı icra dosyası açılmış olan kişi, borcunu kapatsa dahi bazı bankalardan kredi alamayabilmektedirler. Geçen zaman arttıkça kredi çekme olasılıkları artmaktadır. Bazı bankalar ise kendilerinden maaş olan müşterilerine, kredi notu düşük olsa dahi kredi verme konusunda yardımcı olabilmektedir.

Devlet memuru olan müşteriler de kredi notları düşük olsa dahi, düzenli maaş aldıkları göz önünde bulundurularak banka prosedürleri çerçevesinde, genel müdürlük kararı ve inisiyatifiyle yeni kredi kullanabilirler. Kredi kullandırımı gibi kredi notu düşüklere kredi kartı veren bankalar da maaş müşterilerine öncelik vermektedirler.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*