Kredi Notumu Nasıl Öğrenirim

Kredi Notumu Nasıl Öğrenirim?

Bankaların sunmuş oldukları borçlanma aracılarından faydalanabilmek adına her bankanın genel ve özel olarak duyurduğu şartlarının tamamını sağlıyor olmak gerekir. Bu durumda hangi şartların genel olduğu ile ilgili olarak öğrendiğiniz bilgileri tüm bankacılık ağlarına özel olarak sağlanması gereken bilgileri ise; yalnızca tercih edeceğiniz bankacılık sistemi üzerinden onaylatmanız gerekir. Bunların yanı sıra; tüm bankaların yalnızca borçlanma kanallarında kullanmayı tercih ettikleri kredi notu gündeme gelir. Kredi notu sorgulaması esasında; ilgili bankanın sizlerin geçmiş finansal işlemlerinizi ne doğrultuda ilerlettiğinizi ve bununla birlikte borç ödeme konusunda var olan hassasiyetinizi öğrenmek amaçlıdır. Yani; geçmiş dönem borç ilişkilerinde ödeme planına uymamış ve aynı zamanda bankacılık işlemlerini kullanma konusunda gerekli özeni göstermeyen bir kimse ile diğer bankaların tamamı da elbette ki çalışmayı tercih etmeyecektir. Ancak kredi notu ile alakalı olarak aranan esaslar bir taraftan bu kadar sınırlı da değildir. Şöyle ki; bankaların ve diğer finansal merkezlerin bir kısmı da sizlerin kredi notunun belirlenmiş aralıklarda olmasını talep eder yani önemli olan kredi notunuzun yüksek olması değil ilgili bankanın talep etmiş olduğu aralıkta olmasıdır.

Sponsor Reklam

Kredi Notumu Neden Öğrenmeliyim?

İlgili borçlanma işlemleriniz için başvuruda bulunur iken bankaların ve diğer kuruluşların kredi notunuz ile ilgilendiğini biliyorsunuz. O halde denilebilir mi ki; kredi notunuzun önemsiz olduğu ve bu hususta konuşmanın gerekli olmadığı? Sizler kredi notunuzu henüz gerekli gördüğünüz başvuruları yapmadan önce öğrenir iseniz; o halde başvurunuzun diğer koşullar haricindeki seyrini de tahmin edebilirsiniz. Yani; bir ihtiyaç kredisi çekecek iseniz o halde geliriniz ile uyumlu ve diğer talep edilen evrakları tamamlayıp kredi notunuzun da ilgili kredi kullanımı için uygunluğunu denetler iseniz; size gelecek başvuru sonucu sürpriz olmaz. O halde; sizler başvurularınızın ret edilmesi sebebi ile oluşan kredi notu düşüşlerini de ek olarak yaşamamış olursunuz.

Kredi Notu Öğrenme Kanalları

Kredi Kayıt Bürosu aracılığı ile kredi notunuzu öğrenmeniz ve öğrenmiş olduğunuz bilginizin güncelliğinden de emin olmanız sağlanabilir. Bu hususta; kredi notunuzu öğrenebilmeniz için Findeks veri tabanı üzerine online kayıt olmanız yani üye girişi yapmanız gerekir. Sonrasında ise; ilgili kredi notu öğrenme talebiniz için sizlerden sekiz TL kadar ve her dönem değişiklik gösterebileceğini göz ardı etmemeniz koşulu ile işlem ücreti talep edilir.

Sponsor Reklam

Anı zamanda bankalar aracılığı ile de kredi notunuzu öğrenebilmeniz mümkündür. Bu hususta; ilgili tercih edeceğiniz herhangi bir bankanın müşteri hizmetlerinden işleminizin gerçekleştirilmesini talep edebilirsiniz. Ancak bankalar aracılığı ile öğreneceğiniz kredi notunuzu mutlaka baka şubelerini giderek temin edebilirsiniz. Bir ek bilgi olarak da belirtelim ki bankalar da bu bilgi edinme sürecinde; Findeks kanalı ile eş değer işlemleri gerçekleştirirler.

İnternet Bankacılığı İle Kredi Notu Öğrenme

Banka kanalı üzerinden kredi notunuzu öğrenebileceğinizi yukarıda belirtmiştik. Ayrıca bankaların ilgili şubelerine gitmeyi tercih etmiyor iseniz yahut da banka şubelerine gidebileceğiniz kadar geniş bir vakit içerisinde olmadığınızı düşünüyor iseniz; konu ile alakalı olarak hizmet veren bankaların web sitelerin üzerinden de kredi notunuzu öğrenme işleminizi tamamlayabilirsiniz. Bu adımda sizler için gerekli olan; ilgili bankanın web sitesine giriş yapabilmek adına internet bankacılığı şifresi edinmenizdir. Örneğin Ziraat bankasını kullanacak iseniz; o halde Ziraat bankası web sitesi üzerinden giriş yapmanız ve bireysel bölümü tercih etmeniz gerekir. Sonrasında ise; TC kimlik numaranızı yahut da müşteri numaranızı girerek yeni şifre oluşturabilir veya da var olan şifrenizi girerek işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*