Kredi Notum Kaç Olmalıdır ?

Kredi Notum Kaç Olmalıdır ?

Kredi almak isteyen kişilerin bankaların özel şartlarına ayak uydurma zorunluluğu bulunmaktadır. Çünkü kredi almak eskisi kadar kolay olan bir işlem değildir. Kredi almak için belirlenen şartlar genellikle ortaktır. Yani bütün bankaların belirlediği kriterlerde özel birkaç durum dışında ortaktır. Bankaların en önemli gelir kaynakları arasında olan krediler yine bankaya yatırılan fonlar tarafından karşılanmaktadır. Bankalar yatırılan vadeli ve vadesiz hesaplarda ki paraları değerlendirerek müşterilerine kredi olarak sunmaktadır. Kredi almak isteyen kişiler ilk olarak bankaların kredi şartlarını bilmek zorundadır. Bütün şartlar yerine getirildiği takdirde kredi alınması konusunda herhangi bir sıkıntı olmayacaktır.

Sponsor Reklam

Kredi Almak İçin Gereken Şartlar Nelerdir

Kredi almak isteyenler için gereken şartlar herkes için aynıdır. Hatta genellikle bankalar arasında da belirlenen şartlar benzerlik göstermektedir. Kredi almak için istenen şartlar genellikle şunlardır;

 • Kredi almak için ilk olarak 18 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir.
 • İpotekli alınacak olan kredilerde evli kişiler için eş rızasının yasal olarak alınması zorunludur.
 • Kredi alacak olan kişinin SGK kaydının bulunması gerekmektedir. En az 3 ay kadar kayıt olması şarttır.
 • Gelir belgesi veya geliri kanıtlayacak bazı belgelerin bulunması gerekmektedir.
 • Resmi olarak beyan edilemeyen gelir ile kredi alınması söz konusu değildir.
 • Kredi notunun kredi almak için elverişli olması gerekmektedir. Aksi halde kredi almak imkansız olacaktır.
 • Bunların dışında ikamet edilen yerin resmi olması da zorunludur.

Kredi Notu Nedir

Sponsor Reklam

Kredi notu kişiler ile finansal kurumlar arasında ki ilişkilerin sayısal bir veri şeklinde aktarıldığı bilgilerdir. Kredi notu farklı ticari ilişkiler sonucu ortaya çıkabileceği gibi bireysel alışverişler sonucu da ortaya çıkmaktadır. Bir kişinin kredi notundan bahsedebilmek için bankalar ile mutlaka finansal ilişkisi bulunmak zorundadır. Yani en ufak bir vadeli veya vadesiz hareketli bir hesap bile bulunması halinde bile kredi notundan söz edilebilir. Ancak bahsedilen bu kredi notukolayca yükselebilen bir akışa sahip olamayacaktır. Bankalar ile herhangi bir ilişkisi bulunmayan kişilerin kredi notundan bahsetmek mümkün değildir. Bu nedenle kesinlikle kredi notunun yükselmesi için en azından bir hesap açarak başlamak gerekir.

Kredi Notu Aralıkları Nelerdir

Kredi notunun hesaplanabilmesi için bazı ölçütler dikkate alınmaktadır. Kredi kartı ve kredi ödemeleri kredi notunun hesaplanması için önemli bir ölçüttür. Bu nedenle kredi notunun yükselmesi için kesinlikle düzenli kredi ödemelerini yapmak gerekmektedir. Bunun dışında hareketli hesaplar ve borç oranları gibi etkenlerde kredi notunu etkilemektedir. Bu ölçütlerde belirlenen kredi notu aralıkları şunlardır;

 • 0-699 arasında ki grup en riskli
 • 700-1099 orta riskli grup
 • 1100-1499 az riskli
 • 1500-1699 iyi
 • 1700-1900 çok iyi olarak belirlenmiştir.

Bu aralıklar belirlenen ölçütler dikkate alınarak hazırlanmaktadır. Aynı zamanda da bu veriler bütün bankaların ulaşabileceği bir bilgi bütünlüğünü oluşturmaktadır.

Kredi Alabilmek İçin Kredi Notum Kaç Olmalıdır

Kredi almak isteyen kişinin herhangi bir finansal ilişkisinin bulunmaması kredi almayı zorlaştıracaktır. Çünkü kredi almak için gereken en önemli şartların başında kredi notu gelmektedir. Kredi notunun kredi almak için elverişli olması gerekmektedir. Kredi notunun 0-699 arasında olması kredi almak için imkansız olan bir durumun göstergesidir.  700-1099 arasında bulunan grup için de kredi almak çok da kolay olmayacaktır. Ancak az riskli, iyi ve çok iyi grup kolaylıkla kredi alabilecektir. Genellikle 1500-1699 iyi ve 1700-1900 çok iyi aralığında bulunan kişilerin diğer şartları da sağlaması haline kredi alması oldukça kolay olacaktır. Bu nedenle kredi notunun yükselmeye çalışılması gerekir.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*