Kredi Puanı Bozuklara Kredi

Kredi Puanı Bozuk Olanlara Kredi 

Kredi notu bozuk olan ve kredi notu düşük olan bireylere her finans kuruluşu; borçlanma türevlerini kullanma hakkını vermez. Bunun yanında; kredi seçeneklerinin anapara miktarına bakılmaksızın tüm başvurular ret ile sonuçlanır. Ancak bazı bankalar vardır ki; kredi sicili bozuk olanlara dahi kredi kartı ve kredi seçeneklerini kullanma hakkını vermektedir. Peki, bu bankaların tercihleri ve istekleri nelerdir, bir bakalım.

Sponsor Reklam

Kredi Sicili Neden Bozulur?

Banka müşterilerinin borçlanma türevlerini kullanmalarından ve ödeme planlarına uymamalarından dolayı kredi sicillerinin bozulması söz konusu olur. Ancak kredi sicilinin bozulması bir kredi seçeneğinin tek taksidinin ödenmemesi yahut da kredi kartı ödemelerinin bir kez geciktirilmesi şeklinde olmaz. Bir örnek ile konuyu daha açık hale getirelim.

Kredi kartı kullanıcısı olan bireyin ödemelerini mutlaka her ay için banka tarafından belirlenmiş olan hesap kesim dönemlerinde gerçekleştirmeleri gerekir. Bu dönem; her ay için on günlük periyodlar halindedir. Bir kredi kartı kullanıcısı eğer ilk hesap kesim döneminde ödeme gerçekleştiremez ise; bu durumun üç dönem tekrarlanması beklenir. Yani eğer art arda üç hesap kesim döneminde gerekli minimum ödeme tutarının yapılmaması halinde; ilgili kimsenin banka tarafından SMS alması ve kredi sicilinin bozulduğuna dair bilgi verilmesi söz konusu olur. Sonrasında ise; ödemelerin banka veya banka avukatı aracılığında verilen zaman dilimi içerisinde yapılmamış olması halinde; hem icralık olma hem de kredi sicilinin bozulması söz konusu olur. Nihayetinde bu finansal geçmiş de sizlerin kredi veya kredi türevlerini kullanmanızı engeller. Çünkü; kredi siciliniz bozulmuş olur. Aslında kredi sicili bozulan banka müşterilerinin kara listede yer almaları, icralık olmaları vb. durumlarda 5 yıl boyunca borçlanma türevlerinin kullanılması yasal olarak söz konusu olmaz.

Sponsor Reklam

İcralık Olanlara Kredi İmkanı

Her banka değil ancak bazı bankalar; hem kendi müşterilerine hem de potansiyel müşterilerine kredi sicillleri bozuk olmalarına rağmen; kredi türevlerinden faydalanma imkanını sunar. Ancak bu imkandan faydalanıla bilmesi için gerekli bazı ekstra şartları koyarlar. Bu şartların genel olanları ise;

 • Herhangi bir menkul yahut da gayrimenkulün mutlaka ipotek olarak gösterilmesi beklenir. Ancak bu bir seçenektir. Yani aşağıda sayacağımız diğer şartlardan herhangi birini taşıyor olmanız halinde de kredi imkanından faydalanabilmeniz söz konusu olur.
 • Yahut da kefil gösterme şeklinde kredi türevlerinden faydalanabilmeniz söz konusu olur.

Ancak; birinci seçenekte yer alan ipotek gösterme; mutlaka krediyi çekecek olan kimsenin adına olacak tapular ile söz konusu olabilir. Yani; kredi sicili bozuk olan kişinin gayrimenkulünü ipotek olarak gösterebilmesi ve bu sayede kredi seçeneğinden faydalabilmesi söz konusu olur. İkinci durumda ise; kefil gösterilecek olan kimsenin ya gayrimenkul sahibi olması gerekir yada emekli olması ve ipoteksiz, rehinsiz bir emekli maaşına sahip olması gerekir. Aynı şekilde; kefil gösterilecek kimsenin belirli bir gelir düzeyinde olması gerekir ve o kimsenin kredi sicilinin bozuk olmaması gerekir. Aksi halde; banka tarafından ilgili kimsenin kefil olarak kabul edilmesi söz konusu olmaz.

Hangi Bankalar Kredi Sicili Bozuk Olanlara Kredi İmkanı Sunar?

Hem müşterileri hem potansiyel müşterileri için kredi seçeneklerini sicili bozuk olup olmamasına bakmaksızın sunan bankalar;

 • Ziraat bankası bireysel ve kurumsal müşterilerine,
 • Halk bankası bireysel ve kurumsal müşterilerine,
 • Ak bankası bireysel ve kurumsal müşterilerine,
 • Odea bankası da aynı şekilde hem bireysel hem de kurumsal müşterilerine, bu imkanı sunarlar. Ancak kredinin türü ve anapara miktarına göre tercih edilen bilgi ve belgelerde değişiklikler gösterebilir.


14 yorum

 1. selam benim yedi yıl önce sicilim bozuldu yedi yıldan buyana hangi bangaya gitsem olumlu cevap gelmiyor benimon binteleye cok ama cok ihtiyacım var bana yardımcı olursanıs sevinirim 05422265210 acele cevabınızı beklerim

 2. Sponsor Reklam
 3. Garanti Bankasına olan borcumu yatıramadığımdan dolayı, güven varlık adında bir kuruluşa devredilmiş. İlgili kurumla çeşitli defalar görüşmeme rağmen bir türlü anlaşma sağlayamadım. Sebebi ise kolaylk yerine zorluk çıkarmaları. Şu an Ziraat Bankası maaş müşterisiyim. Benden istenen miktarı bankamız karşılayabilirmi. Eğer bu borcumu kapatırsam bayağı rahatlayacağım.

 4. Varlık kurumuna borcu olupta anlaşamayan herhangi biri varsa lütfen beni bilgilendirirmi. Böyle bir durumda kredi verip borcunu silen banka biliyorlarmı. Lütfen birbirimize yardımcı olalım arkadaşlar.

 5. Sayın Devlet Başkanımızdan istirham ediyorum. Çalışanların borç durumları hakkında kanun hükmünde kararname çıkarmaları hususunda birçok kişinin hayatının düzene ulaşacağı olacaktır. Ayrıca yine Allah rızası için Devlet Başkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’a bir talepte bulunmak istiyorum. Lütfen çalışan memurların emekli ikramiyelerinin ilgili alacaklılar tarafından kesilmesine engel olmanız. Bu durum milyonları ilgilendirdiği için alacağınız duanın sadece siz ve aileniz değil, partimizin tüm gönüldaşlarınında rahat ve huzura erişmesini sağlayacağına kaniyim. Şimdiden Cenab HAK sizden razı olsun efendim. Saygılarımla…

 6. Borç batağında olan arkadaşlarım size sesleniyorum. Lütfen her biriniz tüm ilgili kurumlarımıza ricada bulununuz. Bankalardan müzdarip olan arkadaşların, varlık kurumlarına tekrar köle olmalarındansa Devlet Bankaları tarafından borç yapılandırılması yaplarak kurtarılması çok iyi olacaktır. Lütfen yazışmalarınızı arttırınız.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*