Konut Kredisi Nedir ve Kimler Alabilir ?

Konut Kredisi Nedir ve Kimler Alabilir?

Konut Kredisi’nin ismini, Mortgage Kredisi olarak duymanız oldukça mümkündür. 2007’de yasal hale gelen bu kredi, Türkiye’de oldukça kullanılan bir kredilendirme olmuştur. Türkiye’de tüm konut kredileri mortgage kapsamında kullanıldığı için bu şekilde bir tanımlama da söz konusu olmaktadır. Konut Kredisi, konut sahibi olmak isteyen kişiler için oldukça ideal olan bir kredi olmaktadır. Çeşitli değerlendirmeler sonucunda faiz oranları ve vade seçenekleri ile müşterilerine sunmuş olduğu fırsatlar ile çeşitli finansman kuruluşları ve bankalar aracılığıyla ulaşılmaktadır.

Kredi kullanımı sırasında önemli olan nokta, ana tutardan çok ona uygulanan faizdir. Bu konuda oldukça araştırma yapılması gerekmektedir. Çünkü oldukça yüklü miktarda kredi kullanılabilirken vade oranı da diğer kredilere oranla daha fazla olmaktadır. Bu sebepten dolayı, geri ödeme üresi içerisinde kredi ödeme miktarında zorlanılmaması ve rahat bir şekilde ödemenin gerçekleştirilmesi gerekiyor.

Sponsor Reklam

Konut Kredisi, birçok banka veya finansman kuruluşları tarafından çeşitli piyasa araçlarını kullanarak kullandırıldığı için, daha uygun faiz oranları ve daha uzun vadelerle bu fırsatı sunabiliyorlar. Ve bu durumda, elinde yeterli nakdi olmayan kişiler için bir fırsat oluyor. Elinden yüklü bir miktarda, bir seferde para çıkmadan, aylık taksitler halinde ödeme gerçekleştirilerek ev sahibi olunmuş oluyor. Bir bakıma kira derdinden kurtulup kendi evin için ödemede bulunulmuş oluyor.

Konut Kredisi’nde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Konut Kredisi’nde dikkat edilen bazı noktalar bulunmaktadır. Hem kişinin geliri hem de evin değeri söz konusu olabilmektedir. Tabi başvuru sürecinde değerlendirilen daha birçok durum söz konusu olmasının yanında, kişinin finansal geçmişi oldukça önem arz etmektedir. Konut Kredisi kullanımında, satın alınan gayrimenkuller bankaya teminat olara gösterilmektedir. Böylelikle banka da kendisini, herhangi olumsuz bir durumda garanti altına almış olmaktadır.             Fakat şunun bilinmesi gerekir ki; ticari niteliği bulunan gayrimenkuller hiçbir şekilde teminat olarak gösterilememektedir. Ayrıca, bir konut kredisi bulunan ve hala ödemekte olan kişiler için, tekrar bir konut kredisi kullanabilme imkânı sunulmaktadır.

Sponsor Reklam

Konut Kredisi’nde faiz oranları oldukça önem arz eden bir konudur. Şunu da bilmek gerekir ki, faiz oranını belirleyen de vadedir. Faiz oranı konusunda bilinmesi gereken bir konu daha vardır. Aslında Konut Kredisi kullanırken hesaplanan faiz oranları değişken veya sabit olabilmektedir. Fakat Türkiye’de bazı durumlar haricinde sabit faiz kullanılmaktadır. Yani bu durumda şuna delalettir; ödeme bitene kadar aynı faiz oranıyla taksitler ödenmektedir. Konut kredisi kullanılırken bazı masraflarında çıkması ise, oldukça doğaldır. Dosya masrafından tutun da ekspertiz masrafına kadar birçok masraf bulunmaktadır. Tabi bu çeşitli ödeneklerin, bankaların sistemine uygun olarak değişkenlik gösterebileceğini de söylemek mümkün olmaktadır. İşte tüm bu durumlar göz önüne alındığında, zorlu bir süreç olan bu kredi sürecini, rahat bir şekilde tamamlayabilmek adına mutlaka araştırmalarda bulunulması ve en uygu koşulları içeren bankalar ile çalışılmasında fayda vardır.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*