Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama

Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama

Ücretsiz Kredi notu; geçmişte yapmış olduğunuz finansal işlemlerinizin rakamsal temsilidir. Ancak bu temsilin yalnızca iyi yanlı olduğunu söylemek doğru olmaz. Kredi notunun belirli aralıkları vardır. Bu aralıklar risk grubunu ifade eder. Risk grubu ise; ilgili kimsenin geçmişteki borçlanma ve bankacılık türevlerini nasıl kullandığını ve geri ödeme planları üzerindeki tarihlere sadık kaldı mı, şeklindeki ayrıntıları gösterir. Bu durumda da; risk grubu yüksek aralıkta yer alan kimseler için bankalar borçlanma araçlarını sunmayı tercih etmezler iken risk grubu orta, düşük ve çok iyi olan kimseler için gelirleri ile uyumlu olmak şartı ile tüm borçlanma aracıları işlevselliğini korur. Burada önemli olan sizlerinde anladığı gibi kredi notunuzun sürpriz kalmamasıdır. Yani; eğer sizler ilgili başvurunuzu gerçekleştirir iken kredi notunuzu biliyordu iseniz; o halde zaten gelecek cevabı da biliyor olursunuz. Ancak kredi notunuzu bilmiyor ve şansınıza başvurular yapıyor iseniz hem başvurularınız kabul olmayacak hem de her defasında ret edilen başvurunuzun kredi notunuza etkisi olumsuz olacaktır.

Sponsor Reklam

ücretsiz Kredi Notu Nasıl Öğrenebilirim?

Kredi notunuzu öğrenebilmeniz için sizlere iki farklı yol sunulmuştur. Burada dilerseniz ücretli dilerseniz de ücretsiz kredi notunuzu sorgulatabilirsiniz. Ücretli olan aracılar; findeks ile kredi notu öğrenme ile birlikte banka aracılığı ile kredi notunuzu öğrenmedir. Bunun yanında ücretsiz kanallar ise;

  • Cep telefonu bayileri bu konuda en çok tercih edilen kurumsalları ifade etmektedir. Yeni düzenleme ile önceki zamanlarda olduğu gibi cep telefonu satın alır iken direkt olarak kredi kartı ile taksitli işlemlerin gerçekleştirilmesi günümüzde mümkün değildir. Ancak uygun yolları ile taksitli alışveriş imkanınızı sağlayan bayilerin kredi notunuzu öğrenme imkanı da mevcuttur. Bu durumda ilk olarak herhangi bir satış mağazasına gitmeniz ve taksitli cep telefonu satışı tercih etmeniz gerekir. Sonrasında ise; kredi notunuzu da öğrenmek istediğinizi beyan etmeniz halinde ilgili kimse KKB üzerinden herhangi bir ücret talep etmeden satış için sizlerin kredi notunu ücretsiz olarak sunacaktır. Ancak elbette ki finans dünyasında kabul gören adım bu değildir. Ücret ödemek koşulu ile öğrendiğiniz kredi notu bilginiz tek elden olacak bu sayede sizlere tabi ki daha güvenilir gelecektir.

 

Sponsor Reklam

Findeks Kredi Notu Edinme

Findeks sistemi üzerinden kredi notunu öğrenmek isteyen kimselerin ödemeleri gereken değişken bir ücret vardır. Ancak makul bir ücret lup geçmiş dönemler için yaklaşık 4,5 TL kadar olduğunu da ek bir bilgi olarak sizlere sunmuş olalım. İşlemin yapılışı ise; Findeks sistemine online bağlantı üzerinden giriş yapmanız ile başlar. Yani resmi Findeks web sitesine giriş yapmanız ve ardından ücretsiz olarak üye olmanız gerekir. Daha sonra sayfa sizleri zaten kredi notu bilgisi edinme kısmına da götürecektir. Bunun yanında bir de; Findeks sistem adresi üzerinden daha önce herhangi bir kredi notu edinme bilgisini kendi adınıza gerçekleştirmedi iseniz; Findeks yapacağınız ilk kredi notu edinme bilgisini ücretsiz olara gerçekleştirecektir.

Bankalar Üzerinden Kredi Notu Bilgisi Edinme

Findeks ve cep telefonu satış bayileri üzerinden kredi notu bilgisi edinmenin yanında bir de talep edenler için banka aracılığı ile kredi notu bilgisi edinme kısmı yer almaktadır. Burada ada yapacağınız işlem için tercih edeceğiniz banka ismi konusunda tamamen talebiniz beklenir. Yani size bu işlemi tüm bankalar sunar. Bir de ek olarak; bankaların dilerseniz online kanallarından yani web siteleri üzerinden bireysel müşteri girişi ile internet bankacılığı şifrenizi edinerek işleminizi gerçekleştirebileceğiniz gibi dilerseniz de bankaların şubelerine giderek bireysel müşteri kısmında talebiniz beyan edebilirsiniz. Bankaların tamamı da bu işlem için gerekli bir ücret talep edebilirler. Ancak kredi veya da kredi kartı başvurunuz ile birlikte kredi notunuzu öğrenmeyi talep eder iseniz; o halde ilgili bankanın sizlerden bir ücret talep etmemesi de söz konusu olabilir.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*