Kredi Puan Tablosu Nedir ve Nasıl Öğrenilir ?

Kredi Puan Tablosu          

Kredi almak isteyen kişilerin genellikle en çok ilgilendikleri konu nasıl kredi alınabilir sorusunun cevabıdır. Bunun için de kredi puan tablosu önemlidir. Kredi almak isteyen herkesin haberdar olduğu veya haberdar olmak zorunda olduğu belli başlı kurallar bulunmaktadır. Genellikle bu kuralların düzenli olarak yerine getirmek kredi almanın en temel anahtarları arasında yer almaktadır. Kredi almak neredeyse bir zorunluluk haline gelmiştir. Çünkü nakit ihtiyacının karşılanması ve yeterli sermayenin elde edilmek istenmesi gibi durumlarda kredi alma yoluna başvurulmaktadır. Bununla birlikte kredi almak sadece büyük ihtiyaçlar için değil aynı zamanda da daha küçük ihtiyaçlar içinde mümkün olmaktadır. Yani kredi almak için her zaman büyük ihtiyaçların olmasına gerek yoktur. Çoğu zaman en fazla tercih edilen kredi türleri arasında küçük miktarlı tüketici kredileri bulunmaktadır.

Sponsor Reklam

Kredi Almak İçin Gereken Şartlar

Kredi almak isteyen kişilerin genellikle en çok ilgilendikleri konu nasıl kredi alınabilir sorusunun cevabıdır. Bunun için de bakılacak tablo kredi puan tablosu dur. Kredi almak sanıldığı kadar kolay olan bir işlem değildir. Kişinin kredi alabilmesi için bankanın gereken koşullarını yerine getirmek gerekmektedir. Bankaların gereken koşullarının başında finansal kurumlarla olan ilişkiler gelmektedir. Kredi talep eden kişinin kredi notu adı verilen bir puana sahip olabilmesi için bankalar ile herhangi bir ilişkisinin bulunması gerekmektedir. Kredi notunun yüksek olması her zaman kredi almak isteyenler için büyük bir avantaj taşımaktadır. Kredi notu düşük olan kişilerin kredi alması neredeyse imkansız bir durumdur.  Bunun yanı sıra bankanın istediği evraklarında tam olarak tamamlanıp teslim edilmesi gerekmektedir.

Kredi Notu Nasıl Oluşur

Kredi notu kredi almak isteyen kişiler için çok önemli olan bir sistemdir. Bütün bankaların kolayca ulaşabildiği kredi notu veri tabanı sayesinde banka müşterilerini daha kolayca tanıyabilmektedir.  Kredi notundan söz edebilmek için bankalar ile finansal ilişkilerin olması gerekmektedir. Mesela kredi kartının bulunması kredi notunun oluşması için yeterli olabilecek bir durumdur. Kredi almak, bankadan hesap açtırmak, bankadan avans çekmek kredi notunun oluşması için yapılması gereken işlemlerden bir kaçıdır. Bu işlemlerin yapılma türü de kredi notunun yükselmesine veya azalmasına neden olmaktadır. Bankaya olan borçların düzenli olarak ödenmesi halinde kredi notu yükselmeye başlayacaktır. Burada unutulmaması gereken en önemli konu ise kredi notu kolay düşer ancak çabuk yükselmez. Bu nedenle bankaya olan borçların düzenli olarak ödenmesi ve borçların geciktirilmemesi gerekir. Düşen kredi notunu yükseltmek uzun zaman alacaktır.

Sponsor Reklam

Kredi Puan Tablosu Aralıkları

Kredi notunun puanlama sistemi 0-1900 arasında düzenlenmiştir. Bu aralıklarda belirlenen puanlar kişinin finansal özellikleri hakkında bankalara bilgi vermektedir. Kredi notu puanlama sistem tablosu şu şekildedir;

  • 0-799 arasında yer alan kredi notuna sahip olanlar kırmızı renkle gösterilmektedir. Bunun tam olarak anlamı ise çok risklidir. Bu gruptan olanların kredi alması imkansız ile eş değerdir.
  • 800-1299 puanlama sistemi içinde yer alan kişilerin puanları turuncu renkte gösterilmektedir. Orta riskli grup olarak adlandırılan bu puan aralığında bulunanların çoğu zaman kredi alması mümkün olmamaktadır. Bu puan aralığı kredi notunun yükselmeye başladığı aralık olarak düşünülebilir.
  • 1300-1499 aralığında bulunanların puanları sarı renkle gösterilmektedir. Az riskli grup olarak görülen bu puan aralığında bulunan kişilerin kredi alması diğer şartlarda olumluysa mümkündür. Az riskli gruptan yükselmesi daha kolay olacak olan bir puan aralığıdır.
  • 1500-1699 puan aralığında bulunanların güven tanımlaması iyidir. Bu puanlama aralığı açık yeşil ile gösterilmektedir. Bu puanlarda bulunmak kredi almak için zorlanılmayacak bir aralıkta olunduğunun göstergesidir.
  • 1700-1900 puanlarından bulunanlar çok iyi bir güven unvanına sahiptir. Bu kişilerin kredi alması her zaman için çok daha kolay ve sorunsuz olmaktadır.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*