Konut Kredisi Kimlere Verilir ?

Konut Kredisi

Konut alabilmek adına gerekli bir peşinatın olması gerekir. Ancak her bireyin konut alımı için gerekli peşinatı toplayamaması bu durumda ömür boyu konut alamayacağı anlamına gelmez. O halde bankaların konut kredisi seçeneği gündeme gelir. Konut kredisi alabilmek adına ise her banka gerekli kendi özel şartlarını ilgili müşterilerine sunar ve bu şartları sağlayan müşterilerinin tamamına konut kredisini kullanım hakkını verir. Peki, konut kredisini kimler alabilir, şimdi bunu biraz inceleyelim.

Konut Kredisi Alım Şartları

Konut kredisini kullanabilmek için mutlaka bu krediyi tercih eden kimsenin on sekiz yaşında olması gerekir.  Yaş ile alakalı olarak bir de üst sınır vardır ki; 65 yaşın üzerinde olan emekli kimselerin bu konut kredisi seçeneklerinden faydalanabilmeleri söz konusu değildir.

Sponsor Reklam
  • Konut kredisini kullanacak kimselerin bir mutlaka Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları gerekir. Aksi halde; konut kredisinin kullanımı söz konusu olmaz.
  • Eğer konut kredisi kullanmayı talep ediyor iseniz bu durum ile alakalı olarak bir gelir belgelemesi yapmanızda şarttır. Bu gelir belgelemesi çalışan, işveren ve emekli olmak üzere üç farklı ayrıma tabi tutulur. Bu ayrımdan sonra ise; işveren kimse kendi şirket tüzel kişiliğinin gelir tablosu ve bilanço hesaplarının son 3 yıllık resmi belgelendirmesini sunmalı iken çalışan kimselerin mutlaka SGK kayıtlarının olması gerekir ve konutun miktarına eş değer olacak şekilde sigortalılık aranır. Emekli kimseler için ise; emekli maaşlarının gösterimi verilir ve bu gösterim de emekli maaşı hesap hareketliliği şeklinde söz konusu edilebilir. Bunların yanı sıra eğer sizlerin yüksek bir gelir seviyeniz var ise ancak siz bu gelir seviyenizi belgelendiremiyor iseniz bankalar yine bu durumu kabul etmeyecek olup; gelirinizin yüksekliği ile değil e beyan edilebilirliği ile ilgilendiklerini sizlere ifade ederler.
  • Bir sonraki kredi çekme şartınız ise; ödeme planınız ile gelirinizin uyumlu olması gerekir. Bu uyum ise; ilgili taksitlendirmenin her bir aylık periyotları için gelirinizin yüzde altmışınızı aşmayacak şekilde olması şeklinde ifade edilir. Bu durumda örnek olarak eğer sizlerin 2.000 TL tutarında maaşı var ise o halde çekebileceğiniz maksimum konut kredisi miktarınız 90.000 TL olabilir.
  • Aylık gelirinizin yüzde altmışı kadar olabilecek konut kredinizin bazı durumlarda daha üst sınırlara çekilmesi de söz konusu olabilir. O halde aynı hane içersinde çalışan kimselerin olması gerekir. Bu kimse; krediyi kullanacak olan kişinin eşi, çocuğu, anne ve babası , kardeşi gibi aynı hane içerisinde bulunan kimseler olabilir.

 

Kredi Notu Konut Kredisini Etkiler Mi?

Sponsor Reklam

Konut kredisini kullanır iken de kredi notunuz önemlidir. Bu durumda mutlaka anapara ödemeniz ile uyumlu olacak şekilde bir kredi skoru aralığında bulunmanız gerekir. Eğer tüm şartları sağladığınız halde kredi skorunuz yeterli olmadığı için konut kredisi çekemediğiniz söyleniyor ise; doğrudur ve bu halde konut kredisini alabilmeniz söz konusu olmaz.

Bunun dışında kredi skorunuz ilgili konut kredisini almaya yetiyor ancak sizlerin farklı kredi ödemeleri mevcut ise o halde ilgili konut kredisini çekebileceğiniz banka sizlerden bu aktif kredi ödemenizi bitirmenizi talep edebilir.

Peşinat Ödemesi Yapabiliyor Musunuz?

Satın almayı talep ettiğiniz evin yüzde yirmi beşlik bir kısmını peşinat olarak ödemeniz gerekir. Bu halde ödemenizi gerçekleştirdikten sonra banka sizlerden ekspertiz gönderim aracılığı ile evin esas değerini belirleme hakkını saklı tuttuğunu ifade eder. Ekspertiz değeri sonrasında ise; ilgili bankanın geriye kalan kredi tutarı esnek olarak belirli şartlara göre değiştirilebilmektedir.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*