Findeks Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Findeks Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Bir kredi veya da kredi kartı başvurusunda bulunur iseniz ilgili başvuruda bulunduğunuz sistem ilk olarak kredi notunuzun yüksek olmasını bekler. Bu durumda eğer kredi notunuzu biliyor iseniz başvurunuzun seyrini de tahmin edebilirsiniz. O halde en mantıklısı kredi notunu biliyor olmanız ve aynı zamanda geliriniz ve ödeme bilançosu ile uyumunuzu ayarlamanız halinde ilgili başvurularınızın tamamının mutlaka kabul edilebilir olduğu doğrultusunda hareket etmenizdir. Peki, kredi notunuzu öğrenir iken kullandığınız Findeks kanalı hangi aralıkta kredi notuna sahip olmanız size kredi kullanım kapılarını açabilir diyor, bir bakalım.

Findeks Kredi Notu

Findeks size kredi skorunuzu sunar iken bu skorunuzun aralığını ve hangi aralıkta yer alıyor iseniz bu aralığa sunulabilecek kredi imkanlarını ve bankaların riskli olarak değerlendirdiği aralıkların hangisinin olduğunu gibi önemli ve borçlanma adına hayati değer taşıyan tüm bilgileri verir. Bunlardan sırası ile bahsedelim.

Sponsor Reklam

Findeks Kredi Skor Aralığı

Findeks kredi skor aralığı en yüksek puan olarak; 1900 en düşük puan olarak ise; 0 ile 700 aralığında kendini göstermektedir. Bu halde;

Sponsor Reklam

0 – 699 aralığında bir kredi notuna sahip iseniz en riskli grup aralığındasınız, demektir.

700 – 1099 aralığında kredi skoruna sahip iseniz o halde de en riskli olan ikinci grup arasında yer alıyorsunuz, denilir.

1100 – 1499 aralığında ise; üçüncü ve son riskli kredi skor grubu içerisinde yer alıyorsunuz, denilebilir. Bu ilk üç grup için sizlerin kredi ve benzeri borçlanma aracılarını kullanmanız söz konusu olmaz. Ancak ikinci bir mesele ise; bu kredi notu aralığında olan kimselerin bu aralıkların üzerine çıkabilmek adına ne yapmaları gerektiğidir. Bu hususta mutlaka kredi notunun yükseltilmesi ile alakalı olarak gerekli bilgilerin edinilmesi gerekir bu bilgilerin bir kısmını sizinle paylaşalım.

Kredi Notum Nasıl Artar?

Eğer çeşitli sebepler ile kredi notunuzu arttırmayı talep ediyor iseniz o halde mutlaka bu konuda edinmeniz gereken bazı bilgilerin olduğunu hatırlatırız. Kredi notunuzu arttırmak adına;

  • Bankaların vadeli – vadesiz hesap açtırma yöntemlerini kullanabilirsiniz. Bu yöntem size hiçbir kayıp ve risk yaşatmaz. Sizler yalnızca ilgili bankanızda ilgili hesabınızı açtırmak ve daha sonra açtırmış olduğunuz hesabınızı miktarın önemli olmadığı dahilde aktif olarak kullanma üzere sorumlu olursunuz. Şöyle ki; bir dönem içerisinde 10 TL yatırıp bunu çekmeniz yahut da farklı bir miktar yatırıp bir hafta sonra çekmeniz kredi notunuzu arttıracaktır. Burada amaç; bankacılık işlemlerinizi aktif olarak kullandığınızı göstermek ve bu yolla kredi notunuzu yükseltmektir.
  • İkinci bir yöntem ise; uygun gördüğünüz birinin ihtiyaç kredisi çekme durumunda ona kefil olmanız olabilir. Bu halde ise; ilgili kimsenin borçlarını ödemeniz beklenen bir durum değildir. Yalnızca sizler; borcuna sadık olduğuna emin olduğunuz bir kimseye kefil olursunuz ve sonrasında bu kimse ilgili borcunu borç ödeme planı doğrultusunda ödedikçe sizin kredi notunuz artar.
  • Farklı bir diğer yöntem ise; düşük limitli olan bir kredi kartı kullanmak ve bu kredi kartının ödemelerini gereken zaman içerisinde gerçekleştirmektir. Yine aynı şekilde miktarın önemi yoktur. Önemli olan tek şey; sizin ilgili kart üzerinden ödeyebileceğiniz düzeyde harcama yapmanız ve harcamanızı gerekli olan hesap kesim dönemlerinde tamamı olacak şekilde yatırmanızdır.
  • Bir diğer yöntem ise; bloke teminatlı kredi kartı kullanmanız olarak sayılabilir. Bu kredi kartı aslında sizin ilgili banka üzerinde mevcut bulunan vadeli – vadesiz hesabınız içerisindeki parayı harcamanız beklenir. Hesaplarınızın içerisindeki paralarınızın bloke teminatlı olarak kredi kartı biçiminde sunulmasıdır.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*