Banka Sicilimi Nasıl Öğrenirim ?

Banka Sicilimi Nasıl Öğrenirim

Kredi sicili kavramı; bankacılık içerisinde mevcut bulunan borçlanma kanallarından faydalanabilmek adına ihtiyaç duyulan ve kendisinden sıkça bahsettiren bir olgudur. Kredi sicili içerisinde; geçmiş dönem bankacılık borçlanma işlemleri ve genel kullanım işlemleri başlıkları altında birleşmiş ola bir puanlama mekanizması yer alır. Bu mekanizmaya göre; hangi tüketici grubunun bankacılık borçlanma türevlerinde riskli olduğunu hangi grubun bu düzeydeki işlemler aracılığı ile çalışılmaya müsait olduğu belirlenir. Ve her banka; müşterileri ile borç ilişkisini kurmadan evvel bu puanlama mekanizmasının kontrolünü sağlar ve ardından başvuruları değerlendirmeye alır. Eğer yüksek risk grubu içerisinde yer alıyor iseniz kuvvetle muhtemel başvurunuz olumsuz sonuçlanacaktır.

Ancak düşük risk grubu içerisinde iseniz başvurunuz olumlu sonuçlanır ve dilediğiniz borçlanma mekanizmasını kolayca kullanırsınız. Bu durumda eğer başvurularınızı gerçekleştirmeden önce bankacılık sicilinizin nasıl olduğu ile alakalı olarak bilgiye sahip olur iseniz; başvurularınızı sicilinize uygun olarak gerçekleştirme hakkınızı doğurmuş olursunuz. Peki, bankacılık sicili nasıl öğrenilir?

Sponsor Reklam

Kredi Sicili Öğrenmek İstiyorum

Kredi siciliniz ile alakalı olarak size detaylı bilgi sunabilecek tek kurum merkez bankasıdır. Siciliniz ile alakalı olan tüm işlemler nihayetinde merkez bankasında toplanır ve bu işlemlerinin tamamı için merkez bankası detayları ile birlikte sizin işlemlerinizi kayıt altına alır. Talep ettiğiniz doğrultuda ve gerekli hukuki işlemler gerekçesi ile bu bilgilerin tamamı kullanıma açılır. Eğer bankacılık sicilinizi teyit etmek istiyor ve bu konuda detaylı bilgi almayı talep ediyor iseniz mutlaka konu ile ilgili olarak merkez bankasına bir dilekçe yahut da online iletişim kanalları yolu ile talepte bulunmanız gerekir. Aynı zamanda bankacılık sicilinizi bankalarınızdan da öğrenebilme hakkınız vardır ancak bankalar; merkez bankası gibi detaylı bilgiler sunmayı talep etmezler size yalnızca kredi notunuzu ve kredi notunuzun kullanabilirlik derecesini sunabilirler.

Sponsor Reklam


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*