Kredi Notu Kaç Olursa Kredi Alabilirim

Kredi Notu Kaç Olursa Kredi Alabilirim?

Kredi notu hangi aralıkta yer aldığı kredi ve kredi türevlerini kullanabilmeniz açısından ciddi önem taşır. Burada devreye girecek olan aslında; geçmiş dönem işlemlerinizin ne kadarının olumlu ne kadarın olumsuz gerçekleştiği ve olumlu gerçekleşen işlemlerin olumsuz gerçekleşen işlemlerden fazla olup olmadığıdır. Eğer sizlerin kredi ve kredi benzeri işlemlerinizin sonuçlanması, ödeme planınız ile aynı oldu ise yani sizler ödeme yapmayı taahhüt ettiğiniz zaman aralıklarında ödemelerinizi yaptı iseniz o halde her banka sizlerin kredi notuna güven duyar.

Çünkü bu durumda ilgili kredi notunuz tam olarak risk taşımayan grup aralığında yer alır, denilebilir. Ancak bir de bu durumun tam tersi vardır ki o halde de; bankaların hiç biri sizinle işlem yapmayı tercih etmez ve nihayetinde; riskli grup içerisinde yer aldığınız açıkça ortada olur. Peki, bu grup aralıklarının farklı düzeyleri de var mıdır? Yani sizler borcunuzu ödeme konusunda ve diğer işlemleriniz konusunda belirli düzeyde olumlu belirli düzeyde olumsuzluk yaşadı iseniz sonuç ne olacak, şimdi onlara bakalım.

Sponsor Reklam

Kredi Notu Aralıkları

Grupların risk derecelerine göre ayrımları; 0 ile başlar 1900 ile devam eder. Ve ek olarak orta aralıklı gruplar şeklinde de varlığını korur. KKB tarafından ifade edilen ve tercih ettiğiniz kanallar üzerinden öğrendiğiniz kredi aralıklarınızın şekli ise;

  • 0 – 799 aralığı tam riskli grubu ifade etmektedir. Bu kimselerin finansal geçmişleri ile alakalı olarak olumlu işlemlerin bulunmadığı ve bulunan işlemlerinin tamamının ödeme planının aksine olduğu bellidir. Ve nihayetinde böyle bir ortamı oluşturan banka müşterisi ile hem ilgili banka hem de diğer bankaların tamamı borçlanma işlemlerine girmek istemez.
  • 800 – 1299 aralığında bulunan kredi notunun aslında diğer bir alt grubuna göre daha az riskli olduğu gözlemlenir iken kendinden yukarıda olan basamaklar için ciddi bir risk taşımaktadır. Bu halde; orta riskli grup olarak değerlendirilebilecek olan bu alanın sahipleri ile bankalar ve finansal kuruluşlar çalışmayı tercih etmezler.
  • 1300 – 1499 aralığı ise; çalışılabilir durumu ifade eder. Aslında bu kredi notu aralığında olan kimselerin finansal işlemlerinin tamamı sorunsuz değildir ancak sorunsuz işlem aralığı sorunlu işlem aralığından fazla olduğu için çalışılmayı tercih ederler. Ancak fark etti iseniz sorunlu işlem aralığı bu kısımda da az da olsa vardır ki bu sebep ile KKB kayıtlarına göre; 1300 ile 1499 kredi notu aralığı yine az da olsa riskli bir grubu ifade eder.
  • 1500 – 1699 aralığı ise; riskin son bulduğu ilk aralıktır. Bu aralıkta artık sorunlu işlem bir aralığa alınmayacak kadar azdır ve bu grup içerisine olan bireylerin ödeme planları ile eş değer olarak işlemlerini gerçekleştirdikleri gözlemlenir. Bankaların ve diğer borçlanma kurumlarının tam olarak tercih ettiği müşteri kredi notu aralığı bu grup itibari ile başlar.
  • 1700 – 1900 aralığı ise; en fazla tercih edilen ve içerisinde olumsuz işlem aralığını asla barındırmayan gruptur. Bu halde eğer kredi notu aralığınız 1700 ile 1900 aralığında ise; her banka sizinle borçlanma işlemi yapabilmek adına; SMS, e – mail ve diğer haberleşme kanalları ile sizinle irtibata geçmeye çalışır ve borçlanma aracılarının özelliklerinden bahseder.

1700 – 1900 Kredi Notu Aralığı

Sponsor Reklam

1700 – 1900 aralığında bir kredi notunuz var ise ve buna rağmen yapmış olduğunuz kredi ve kredi kartı başvurularınız olumsuz sonuçlanıyor ise; o halde genel başvuru evraklarınız ve gelir ile ödeme bilançosu uyumunuza dikkat etmeniz gerekir.

 


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*