Findeks Kredi Notu Nedir ve Nasıl Öğrenilir ?

Findeks Kredi Notu Nedir?

Findeks kredi notuna göre; kredi çekebilme riskinin artış ve azalış durumlarını; konu ile alakalı olan kimselere sunmaktadır. Bu hususta;

 • En fazla risk taşıyan grup; Findeks kredi notu 0 – 699 aralığıdır. Eğer bu aralıkta yer alıyor iseniz; herhangi bir borçalanma türevine başvuruda bulunmanız olanaksız bir hale gelir. Aynı zamanda; en riskli grup; bankacılık ve finansman ağında asla çalışılmanın tercih edilmediği aralığın göstergesidir.
 • En riskli değil de o grubun bir altında yer alan ancak yine bankacılık ve finansaman türevlerinin kullanılması adına yeterli olmayan grup türünde puanlama; 700 – 1099 aralığındadır.
 • 1100 – 1499 aralığında yer alan findeks puanları; çok daha az risklidir. Yani; kendi alt iki grubuna göre riski yüksek iken kendi üzerindeki; 0 – 699 ile 700 – 1099 aralığındaki puanlamaya göre çok daha az risk taşımaktadır.
 • 1500 – 1699 aralığı ise; risk taşımayan grubun bir yukarısını ifade etmektedir. Bu hususta; kredi ve kredi türevlerinin başvurusu yapılınca alınacak cevap kuvvetle muhtemel olumlu olacaktır.
 • Son grup denilen ve içerisinde herhangi bir riskin yer almadığı grup ise; 1700 – 1900 aralığıdır. Eğer bu aralıkta iseniz o halde çok iyisinizdir. Ve herhangi bir riskli durumunuz söz konusu değildir.

Findeks Kredi Notu Belirleyicileri Nelerdir?

Findeks; kredi notunu belirler iken ölçütlerini binlerce farklı etkenlerden tamamlamaktadır. Bu hususta belirtilecek ana kriterler;

Sponsor Reklam
 • Kredi seçenekleri

  Kredi seçeneklerinden herhangi birini kullandı iseniz bu kullanmış olduğunuz kredi seçeneğinin vade sürelerinde yapılması gereken ödemelerine dikkat edip etmediğiniz ve ödeme planına uyup uymadığınız birinci dereceden önem arz eder.

 • Aynı şekilde; kredi kartı ödemelerini ve hesap kesim dönemlerinin atlanılması ve minimum ödeme tutarlarının ödeme yapılır iken mutlaka altında kalınmaması halinde findeks kredi notunuzun yüksek gruplar içerisinde yer alabileceği ifade edilebilir.

Hem kredi ödemeleri hem de kredi kartı ödemeleri, findeks kredi notu hesaplama işlemlerinde yüzde otuz kadar bir öneme sahiptir.

 • Daha önce kullanmış olduğunuz kredi ve kredi kartı seçeneklerinin ödemeleri ve geçmiş dönemki işlemleriniz de aynı şekilde önemlidir. Yani; geçmiş dönem finansal işlemlerin kullanılırlığı sizin için yüzde yirmi beşlik bir ölçüde kredi notu oluşturma işlemine tabi edilir.
 • Yakın zamanlı olarak yapmış olduğunuz hem kredi hem de kredi kartı başvurularınızın sonuçlarına göre de yüzde yirmi oranında bir etkileşim söz konusu olur. Yani; en yakın dönemde bir ihtiyaç kredisi başvurusu yaptı iseniz ve başvurunuz onaylandı iseo halde Findeks kredi notunuzun yükselme eğilimine girdiğinden söz edilebilir. Ancak; burada ilgili kredi ve kredi kartı başvularınızın ödeme planına ne ölçüde uyulduğu gibi ek durumların bir önem arz etmesi söz konusu değildir.
 • Kredi kullanım yopunluğu kredi notunu yani findeks kredi notunu yüzde yirmi oranında etkilemektedir. Bu hususta; eğer daha önce kredi ve kredi türevlerini kullandı iseniz o halde findeks kredi notunuzun belirginleşmesi ile daha önce kredi ve kredi türevlerini kullanmamış olan kimsenin findeks kredi notu belirginleşmesi aynı değildir.
 • Bunların yanı sıra Findeks tarafından önemli görülen bazı ek göstergeler de yüzde yirmi ile yüzde on arasında bir etkileme durumuna sahiptir. Ancak bunların tamamı alt başlıklar halinde belirtilmez.

Findeks aracılığı ile kredi notunuzu daha önceden öğrenebilir ve kredi başvurunuzu yapar iken ilgili kredi notunuza göre davranabilirsiniz. Bu hususta yapacağınız başvurularınızın kabul edilebilirlik durumu hakkında en başından itibaren fikriniz olur.

Sponsor Reklam

 


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*