İhtiyaç Kredisi Nedir, Kimler Alabilir?

İhtiyaç Kredisi Nedir, Kimler Alabilir?

İhtiyaç kredisi  en genel anlamda; hem uzun hem de kısa vadeli olabilecek şekilde gündelik ve zaruri ihtiyaçların temini açısından gerekli görülen bir kredi kalemi seçeneği olarak tanımlanabilir. İhtiyaç kredisi, bankaların müşterilerine ve aynı şekilde müşterisi olmasını talep ettiği diğer bireylere karşı sıkça sunulan ve aynı zamanda sunulur iken mutlaka şubelere gitmek sureti ile değil farklı olarak; SMS ile e – mail ile yahut da online kanallar aracılığı ile de sunulabilen bir nakit teminatıdır. Teknolojik gelişmeler ile birlikte bankaların en fazla müşterilerine sunmuş oldukları kredi kalemi türü, ihtiyaç kredisidir.

Telefon Almak İçin İhtiyaç Kredisi

Son zamanlarda bilinçsiz teknoloji tüketimini engellemek isteyen hükümetimiz; cep telefonu alımlarında taksitlendirmeyi yasaklamış olup; ilgili cep telefonunun satın alınması aşamasında mutlaka senetli yahut da peşin olarak alımların desteklendiği bilinmektedir. Bankaların bu durumu fırsat bilmesi ile birlikte ihtiyaç kredisi kalemi farklı bir boyuta daha kavuşmuş ve her banka müşterileri için bir de cep telefonu alımları için kullanabilecekleri, cep telefonlarının ücretleri kadar da ihtiyaç kredisi sunmaktadır. Bu ihtiyaç kredisininbir alt ve üst limiti olup; ilgili alt ve üst limitlerin değişkenliği her bankanın kendi özel şartları doğrultusunda belirlenmiştir.

Sponsor Reklam

Tüzel Kişi İhtiyaç Kredisi Kullanabilir Mi?

Hukuk düzeni üzerinde kişiler gerçek ve tüzel kişi olarak iki farklı ayrıma tabi tutulur. Bu ayrımda esas kriter; gerçek kişilerin doğum ile başlayan hak ehliyetleri belirli hukuki kıstaslar dahilinde oluşan fiil ehliyeti söz konusu iken tüzel kişiler yalnızca ilgili kuruluş şartlarını tamamlaması halinde hak ehliyetleri; yetkili organlarının kurulması ile de fiil ehliyeti kazanırlar. Tüzel kişilere verilebilecek en iyi örnek şirketler ve şirket türleri iken gerçek kişiler insanlardır. Bu bakımdan ayrımı dikkate alan bankalar; ihtiyaç kredisini gündelik ihtiyaçların temini adına sundukları için tüzel kişilerin gündelik ihtiyaçlarını bu kredi kalemi içerisine almazlar ve bu sebeple de tüzel kişiler ihtiyaç kredisi kullanamazlar.

İhtiyaç Kredisi Almanın Şartları Nelerdir?

İhtiyaç kredisi alabilmek adına ilk şart mutlaka kredi notunuzun bu kredi seçeneğini kullanmanıza yeterli olması ile başlar. Yani; riskli gruplar arasında sayılan kredi notunuz var ise o halde ihtiyaç kredisi alabilmeniz mümkün değildir. Ancak riskli olmayan son iki grup içerisinde yer alıyor iseniz o halde ihtiyaç kredisini kullanabilirsiniz. Bu ayrımda kredi notunuzu önceden öğrenip kredi notunuza göre başvuruyu yapmayı talep ediyor iseniz o halde; Findeks üzerinden, bankalar üzerinden yahut da SMS aracılığı ile belirli bir ücret ödemek koşulu ile kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Bunun dışında ihtiyaç kredisi almanın şartları;

Sponsor Reklam
  • Mutlaka 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekir. On sekiz yaşından küçük kimselerin yalnızca ihtiyaç kredisi kapsamında değil diğer kredi ve borçlanma araçlarının tamamını kullanmaya yetkileri yoktur. Bu kimseler hukuken kendilerini borç altına sokan işlemleri yapamazlar.
  • Bir sonraki olmazsa olmaz ise; sigortalılıktır. Eğer çalışan iseniz mutlaka son üç aylık sigortanızın yatmış olması beklenir. Aynı şekilde eğer çalışan değil de iş veren iseniz SGK kaydınızın yanında vergi levhanızın olması beklenir. Ve işletmenizin bakaca belirlenmiş süre boyunca iş görüyordu, olması gerekir.
  • Eğer ihtiyaç kredisi tercihiniz yalnızca ödeme planına bağlı kalmak sureti ile ayarlanmış olur ise; o halde evli iseniz eşinizin rızası beklenmez. Ancak evli olduğunuz halde ilgili ihtiyaç kredisi seçeneğiniz ipotekli veya da kefilli ise o halde mutlaka eşinizin rızasını da almak zorunda olursunuz.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*