Konut Kredisi Kimler ve Nasıl Kullanabilir?

Konut alabilmek adına gerekli birikimi tamamlayamamış ancak ön ödeme yapabilecek düzeyde olan kimselerin nihayetinde tercih ettikleri konutu alabilmeleri adına başvurmak istedikleri bir kredi türü de konut kredisidir. Ancak konut kredisinin kime çıkacağı ve ne kadar olacağı ile alakalı olarak hem online ortamda hem kişilerin dillerinde fazlası ile gereksiz bilgi bulunmaktadır. Şimdi, size kimlerin konut kredisi alabileceği ile ilgili olarak güncel ve tüm bankaların tercih etmiş olduğu kuralları belirteceğiz.

Konut Kredisi Alabilmenin Şartları

Sponsor Reklam

Konut kredisi alabilmek adına bankalarca gerekli görülen şartlar genel olarak;

  • Reşit olmak ile başlar. Reşit olmak aslında medeni hukuk kapsamında 18 yaşını doldurmuş olmanın karşılığıdır. On sekiz yaşını doldurmamış olan kimselerin zaten yalnızca konut kredisi değil, diğer bankacılık işlemlerini de tek başlarına yani velileri yahut da vasileri olmadan kullanabilme hakları söz konusu değildir.
  • Reşit olmanın yanı sıra bir de yaş için belirlenmiş hukuken belirgin olmasa da bankacılık çevresinde sıkça kullanılan bir üst limit söz konusudur. Bankalar; emekli olmaları şartı ile almış oldukları 65 yaş üzeri konut kredisi başvurularını da genellikle değerlendirmeye alma konusunda tereddüt yaşarlar.
  • Aynı zamanda ikinci olarak bir gelir belgesi bankaların talep ettikleri ve asla vazgeçmedikleri konut kredisi başvurusu şartlarındandır. Bu hususta; gayrimenkul gelirlerinizi, çalışma yani aylık gelirlerinizi eğer serbest meslek erbabı iseniz aylık olan gelirlerinizi mutlaka resmi olacak şekilde belgelemeniz gerekir. Aksi halde siz sözlü veya da resmi olmayan belgeler ile ne kadar yüksek gelir düzeyinizin olduğunu sunarsanız sunun bankalar konut kredisi başvurularınızı değerlendirmeye dahi almazlar; alsalar da sonuç olumsuz olur.
  • Gelirinizin oranı ile taksitlerinizin oranı arasında bir uyumun olması gerekir. Yani; tercih etmiş olduğunuz konut kredisi tutarının ödeme planında yer alan aylık tutarların sizin gelirinizin aylık tutarına olan oranının yüzde altmışta kalması gerekir. Örneğin aylık olan geliriniz 4.000 TL ise; ancak 4.000 TL’nin yüzde altmışına denk gelecek bir tutarda aylık ödemesi olan konut kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Kredi Notu Düşük Olan Konut Kredisi Çekebilir Mi?

Sponsor Reklam

Konut kredisi alabilmek adına gerekli olan son madde içerisinde elbette ki kredi notu yer alır. Eğer kredi notunuz riskli grup içerisinde yer almıyor ise ve aynı zamanda yukarıda saymış olduğumuz diğer maddeleri tam olarak karşılayan bir durumunuz söz konusu ise konut kredisi başvurunuz zaten olumlu olur. Ancak kredi notunuz düşük ise ve yukarıda yer alan şartları sağlamanız kısmen söz konusu ise; konut kredisinin yüksek miktarları içeriyor olduğu gerekçesi ile bankalar risk almayı tercih etmezler ve nihayetinde başvurunuz olumsuz sonuçlanır.

Konut Kredisi Çekmede Peşinat Durumu Nasıl Olur?

Konut kredisi çekmek istiyor iseniz mutlaka banka sizden ilgili konut için belirli peşinat ödemesi yapmanızı talep eder. Bu ödeme genel itibari ile her konut için kendi fiyatı kapsamında yüzde yirmi beş olacak şekilde belirlenir. Ancak peşinat ödemenizi gerçekleştiremiyor iseniz; o halde bankanın tüm şartları sağlamanız durumunda dahi ilgili konut kredisi seçeneğini kullanabilme durumunuz söz konusu edilmez ve başvurunuz olumsuz sonuçlanır.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*