Kredi Notum Nasıl Yükselir?

Kredi Notum Nasıl Yükselir?

Kredi notu; geçmiş dönem bankacılık işlemlerinizin aktifliğini, borç ödemelerinizin vadesinde olabilirliğini, borç ilişkilerinde tarafınıza düşen görevleri gerçekleştirip gerçekleştirmediğinizi gösteren sayısal değerleri ifade eder. Bu bağlamda her banka ve finansal kuruluş sizinle çalışmadan evvel yahut da çalışıyor halde olsa dahi yeni bir konu ile işlem yapmak istediğiniz zamanlarda kredi notunuzu öğrenir ve ilgili başvurularınızı değerlendirir iken bu kredi notunuzun seyrine göre diğer karar alma mekanizmalarını birleştirerek size sonucu bildirir. Bu durumda bilinmesi gereken iki farklı ana başlık kendini gösterir. İlki kredi notunuzun neden düştüğü ikincisi ise; kredi notunuzu nasıl yükseltebileceğiniz şeklindedir.

Sponsor Reklam

Kredi Notum Neden Düşüyor?

Bankacılık ile alakalı olarak katıldığınız işlemlerin sizi borçlandırmadığını yahut da gerekli borç sözleşmesinde ediminizi ifa eder iken herhangi bir sorun çıkarmadığınızı düşünüyor iseniz ve buna rağmen bankalar ve diğer kuruluşlar sizlere kredi notunuz düşük olduğu için, şeklinde bir gerekçe sunuyor ise bilmeniz gereken eksikliklerinizi gündeme getirmelisiniz. Kredi notunuz;

  • Bankalar üzerinde açılmış ancak aktif olarak kullanmadığınız hesaplarınız var ise bu kredi notunuzun düşmesine büyük bir sebeptir.
  • Bankalar ile yapılandırma sürecine girdi iseniz ancak bir taksit ödemesi de olsa geciktirdi iseniz; kredi notunuzun düşmesi söz konusu olur.
  • Borç ilişkilerinizde ilgili ödeme planına sadık kalmıyor ve gerekli işlemleri zora dayalı olarak yaptırıma tabi tutturuyor iseniz o halde kredi notunuzun düşmesi normal olacaktır.
  • Sürekli bankacılık borçlanma kanallarına başvuruda bulunuyor iseniz ve size verilen başvuru cevapları olumsuz oluyor ise o halde kredi notunuz her başvurunuzun olumsuz cevabında düşme eğilimi gösterecektir.

 

Sponsor Reklam

Kredi Notum Nasıl Yükselir?

Bankalara yapmış olduğunuz başvurularınızın artık olumlu dönüt vermesini diliyor iseniz ve aynı zamanda kredi notunuzun yükselmesini ve her türlü borçlanma aracılarını kullanabilir hale gelmeyi talep ediyor iseniz kredi notunuzu yükseltmeniz adına size bazı taktikler verebiliriz. Bunlar;

  • Kredi notunuzu yükselmeniz için en kolay yol; vadeli yahut da vadesiz olacak şekilde bir banka hesabı açtırmanız ve bu banka hesabınıza düzenli olarak miktarı önemli olmaksızın para giriş çıkışları yapmanız gerekir. Ancak hesabınızı açtığınız halde kullanım gerçekleştirmez iseniz o halde tam tersine kredi notunuzun düşebileceğini unutmayınız.
  • Kredi notunuzu aynı şekilde düşük limitli daha doğru ifade ile geliriniz ile ödemeleri uyumlu olabilecek kredi kartı kullanımları ile de arttırabilirsiniz. Siz her ay ya da her kredi kartı dönem ödemelerine denk gelecek şekilde miktarı önemli olmaksızın harcama yapıp ödemelerinizi düzenli ve eksiksiz gerçekleştirir iseniz kredi notunuzun yükseldiğini gözlemleyeceksiniz. Bu durumda da dikkat edilmesi gereken; kredi kartınızı çok yüksek limitli talep etmemek ve ödemelerinizi aksatmanıza sebep olacak şekilde abartılı harcamalar yapmamaktır.

 

  • Düşük anapara ve faiz ödemeli olacak şekilde ihtiyaç kredisi kullanmanız da aynı şekilde kredi notunuzu yükseltecektir. Bu durumda da tıpkı kredi kartı kullanımında dikkat etmeniz gerektiği gibi yüksek olacak ödemelerden ve asla sadık kalmanızın mümkün olamayacağı ödeme planlarından uzak durmanız beklenir.
  • Son olarak ise size en kolay kredi notu arttırma yollarından iki tane daha sayacağız. Bunlardan birincisi; borç ödeme konusunda sadık olan ve geliri ile ödeme planı arasında uyumu olan ve bu konuda hakikaten tanıdığınız birinin kredi çekimine kefil olur iseniz o halde de kredi notunuz yalnızca kefil olmuş olduğunuz kimse borcunu ödediği için yükselir.
  • Sonuncusu ise; kredi ve kredi kartı alabilmek adına başvurularınızı yavaşlatmaya yöneliktir. Yani mutlaka bu tarzdaki başvurularınızı devamlı yapmayınız ve aralıkların geniş olmasına dikkat ediniz. Aksi halde; her ret edilen başvurunuz sebebi ile kredi notunuzun düzenli olarak azalacağını ve bu durumda da kredi notunuzun yükseltilmesinin daha da zorlu olacağını bilmeniz gerekir.

Kredi notunuzun yüksekliği sonrasında mutlaka başvuruda bulunmuş olduğunuz borçlanma aracı için tercih edilen kredi puan aralığını da gözlemlemelisiniz.

 


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*