Kredi Kartı Mağdurları İçin Kanun Teklifi

Kredi Kartı Mağdurları İçin Kanun Teklifi

Günümüz şartlarında geçinmenin ne kadar zor olduğu ortada. Bu zorluklarını göz önünde bulundurduğumuzda ise ev geçindirmenin bir hayli meşakkatli olduğunu fark ederiz. Çocuk yetiştirmenin de ev geçindirmekten aşağı kalır yanı yok tabii ki. Hal böyle olunca kredi kartının çözüm yolu olarak görülmesi elbette normal. Hatta öyle ki günümüzde kredi kartı kullanan birey sayısı da göz ardı edilemeyecek kadar fazla.

Sponsor Reklam

Kredi kartınızın olması tüm geçim problemlerinizi çözmüyor elbette.  Belki bir miktar elinizi rahatlıyor ama sorunlarınızı ortadan kaldırmadığı konusunda hepimizin hemfikir olduğunu düşünüyorum. Kredi kartı kullanan bireylerin kart ile yaptığı harcamaları ödemesi gerekiyor.  Sizin de anlayacağınız üzere kredi kartı kullanımı borç ödeme sorumluluğunu da beraberinde getiriyor.

Peki, Bir Aksilik Oldu Ve Borçlarınızı Ödeyemediniz. Şimdi Ne Olacak?

Evet, kredi kartınızı aktif olarak kulandınız fakat planda olmayan bir şeyler oldu ve borçlarınızı ödemekte sıkıntı çekiyorsunuz. Kredi kartı borçlarınıznedeniyle mağdur oldunuz ve muhtemelen çözüm yolu arayışı içindesiniz. Tam da burada dikkatli olunması ve mantıklı hareket edilmesi gerekiyor.  Borcunuz çok fazla olabilir ve hatta bu borcu ödeyecek gücünüz dahi olmayabilir. Başınıza türlü türlü felaketler gelebilir fakat unutmamanız gereken bir şey var ki o da seçeneklerin asla tükenmeyeceği gerçeği. Siz her ne kadar içinden çıkılamayacak kadar kötü bir durumda olduğunuzu düşünürseniz düşünün, bir çıkış yolu elbet bulunur.

Sponsor Reklam

Kredi kartı mağdurları ne yapmalı?

Kredi kartı ödemelerinizde aksaklık yaşadığınızda ve ödemelerinizi belirli bir süre dahilinde yapmadığınızda bankalar tarafından kara listeye alınırsınız.  Dolaylı olarak da kredi sicil affı bekleyenler grubuna dâhil olmak zorunda kalır ve kendinizi kredi sicil affı beklerken buluverirsiniz. Zor şartlarda yaşamlarını devam ettiren ve kredi kartı borçlarını ödemekte sıkıntı çeken vatandaşlar kredi kartı borçlarını ödemek için türlü türlü yollara başvururlar. Örneğin; mevcut kredi kartı borcunu diğer kredi kartından çekilen nakit para ile ödemekte bu yollar arasında. Halk arasında takla attırmak olan bu ve bu tarz yollarla borcunu ödemeye çalışırlar. Bu yolların ne kadar doğru olduğu elbette tartışılır. Makul olan, mantıklı bir yol izlenip ödeme planı yapmak ya da ilgili konudaki kanunlar hakkında bolca araştırmaktır. Bizim bu çilemiz ne zaman bitecek dediğinizi duyar gibiyim.

Sahi, Ne Zaman Bitecek Bu Kredi Kartı Mağdurlarının Çilesi?

Sizde bu sorunun cevabını merak ediyorsanız konuyu fazla uzatmadan kanun teklifine geçelim. Bahsettiğimiz bu kanun teklifi ile 01/01/2015 tarihi itibariyle kredi kartı müşterisine ödenmesi için ihtar çekilmiş ya da hakkında icra takibi başlatılmış kredi ana para ve faiz borcu Merkez Bankası’nın Faiz oranları dikkate alınarak 6 ay ve 36 ay arasında taksitlendirme yapılıp borcun yeniden yapılandırılması amaçlanmış ve teklif TBMM’ye sunulmuştur.

İnternetten konu ile ilgili ulaştığım görseller aşağıda mevcuttur.

 


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*