Kredi Notu Öğrenmek

Kredi Notu Öğrenmek

Bankalar artık kredi talebinde bulunan tüm müşterilerinin kredi notuna bakmaktadır.  Kredilerin ya da talep ettiğiniz kredi kartının onayı sırasında doğrudan bir etkisi olmaktadır. Kredi notunuz ile banka geçmiş dönemde gerçekleştirdiğiniz ödeme performansı, mevcut olan borçluluk durumunuz, devam etmekte olan kredileriniz ve yeni kredi başvuruları ile diğer bankacılık işlemlerinizin risk puan durumunuzu etkilemektedir. Bu belirtilen durumlar kredi notunuzu oluşturmada farklı olarak puan durumunu etkilese de en büyük kriter arasına geçmiş dönemlere ait olan borçlarınızı ödeme performansınız ve de güncel borçluluk durumunuzdur.

Sponsor Reklam

 

En son söylediğimiz iki kritere baktığımızda geçmiş dönemde kredi ve de kredi kartınıza ait borçlarınızın düzensiz ödenmesi kara listeye girmişseniz, borcunuzu geciktirmişseniz ve herhangi bir takip süreciniz ya da mevcut borç durumunuz gelirinizin %60’ından fazlayla bu durumda yüksek borçluluk orana sahipsiniz ve banka kredi notunuza baktığında düşük olarak çıkmaktadır. Bu nedenlerden dolayı kredi notunuzu devamlı olarak takip altında tutmanız gerekmektedir. Banka sizin risk analizinizi yaptığında düşük olarak görünmemesi ve risklerinizin az olması gerekmektedir.

Sponsor Reklam

 

Kredi notu öğrenmek için birkaç alandan faydalanabilirsiniz. Kredi Kayıt Bürosu (kısaca KKB) tarafından T.C. yaşayan her bireyin banka bilgileri saklanmaktadır. Kredi notu için yapılacak olan sorgulama işlemleri sırasında buradan edinilen bilgiler doğruya yakın sonuçlar verebilmektedir. Bankalar ile yaptığınız kredi haricindeki işlemlerde kredi notunuzu etkilemektedir. EFT, havale, fatura ödemesi ve diğer otomatik ödeme talimatlarınızı da bankalar ile yapmanız kredi notunuzu etkilemektedir.

Bankalar Kredi Notu Neden Talep Eder ?

Kredi notunu öğrenme hem sizin için hem de banka için önemlidir. Siz kredi notunuz ile bankalardan kredi talep edeceksiniz; bankalarda durumunuzu analiz edecekler ve senet, kredi, çek gibi ticari unsurları daha sağlıklı bir şekilde yürütmeyi amaçlamaktadırlar.

Kredi notunuzu sorgulama için KKB aracılığı ile bağlantı kurulmaktadır. Sadece kredi KKB sistemine kayıt olmanız halinde bazı konuları yerine getirmeniz gerekmektedir. Kayıt olurken bireysel ya da ticari üyelik işlemlerini yerine getirmeniz gerekmektedir. Bu sayede sisteme girerek istediğiniz bilgiyi elde edebilirsiniz. Tabii kredi notunuzu öğrenmek için belli bir ücret ödemeniz gerekiyor.

 

Bankalar aracılığı ile de kredi notunuzu sorgulatabilirsiniz. İnternet bankacılığı işlemleri menüsünden başvuru yapmanız halinde de kredi notunuzu sorgulatabilir ya da size yakın olan bankaların şubelerine müracaatta edebilirsiniz. Şubelere müracaat ettiğiniz zaman sadece kredi notunuzu öğrenmek istiyorsanız bunun için dilekçe hazırlamanız gerekmektedir. Bu konuda yetkili olan banka personeli size kredi notunuz ve riskleriniz hakkında bilgi verecektir.

 

Kredi notunuzu öğrenmeniz sadece yeterli değildir. Aynı zamanda da düşük olması durumunda yapılması gerekenleri de bilmeniz ve de uygulamanız gerekmektedir. Bankalar ve internet sayesinde kredi notunuzu yükseltmek için neler yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Bunun yanında size etkileyen unsurları da belirttik ona da hareket ederek kredi notunuzun yükselmesini sağlayabilirsiniz.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*