Konut Alımında Gayrimenkul Sertifikası ve Yeri

Gayrimenkul sertifikası son zamanlarda borsada işlem görmeye başlamış olan sertifikalardan biridir. Gayrimenkul sertifikalarının kullanarak ulaşılmak istenen ana amaç gayrimenkul projeleri için finansman kaynağı sağlamaktır.

Gayrimenkul projelerine sağlanan finansman sayesinde kentsel dönüşüm projelerinin hızı artacak ve yenilenme süreci artış gösterecektir. Konut alımında yeni bir araç olarak ortaya çıkan gayrimenkul sertifikaları ile ilgili tüm düzenlemeler Sermaye Piyasası Kurulu tarafından gerçekleştirilmektedir.

Sponsor Reklam

Gayrimenkul Sertifikası Nedir?

Gayrimenkul sertifikalarının ne anlama geldiği çok merak edilen konuların başında gelmektedir. Gayrimenkul sertifikası gayrimenkul üzerinde bulunan belirli bağımsız bölümler ile bağımsız bölümlerin sadece belirli alanlarını temsil eden gayrimenkul projeleri için kullanılması planlanan menkul kıymetlerdir.

Gayrimenkul sertifikaları sayesinde gayrimenkul projeleri için yeni bir finansman kaynağı sağlanmakta ve kentsel dönüşüm projeleri hız kazanmaktadır.  Bu proje kapsamında küçük ya da orta ölçekli yatırımcılar gayrimenkul projelerinde bağımsız bölümlerin tamamını almak zorunda kalmamaktadır.

Sponsor Reklam

Herkes kendi bütçesine uygun olarak dilediği miktarda gayrimenkul sertifikası kullanarak gayrimenkul alanında yatırım yapma imkanına sahip olmaktadır.

 

 

Gayrimenkul Sertifikalarının İşleyişi Nasıldır?

 

Gayrimenkul sertifikası kullanarak yatırım yapan yatırımcılar projenin devam ettiği süre boyunca bankalar veya aracı kurumlar vesilesiyle yeterli sayıda gayrimenkul sertifikası alma hakkına sahiptir.

Tüm projenin tamamlanması halinde kişiler konut sahibi olmaya hak kazanmaktadır. Konut sahibi olmak isteyen yatırımcıların ellerinde yeteri kadar gayrimenkul sertifikası bulunmaması halinde kredi çekme veya nakit ödeme seçenekleriyle gerekli destekler sağlanabilmektedir.

Konut tamamlandığında konut sahibi olmayı tercih etmeyen yatırımcılar için özel bir seçenek imkanı sunulmaktadır. Konut almak istemeyen yatırımcılar konut yerine gayrimenkul sertifikalarını kullanarak yatırımlarını nakde dönüştürme imkanına sahip olmaktadır.

Kişiler gayrimenkul sertifikalarına düşen kısım kadar nakit para alarak yatırımlarını değerlendirme fırsatı buluyor.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*